GÓRA

Picture booki, z którymi nie można się nudzić!

AutaWielokrotnie już pisałam, jak bardzo dzieciom – mojej córce również – podobają się picture booki, zwłaszcza jeśli są tak piękne, jak „Auta” i „Na budowie” Stephana Lompa. O ich wartości świadczą też zdobyte nagrody i wyróżnienia. Takim jest choćby wyróżnienie w kategorii Kultura w konkursie Świat Przyjazny Dziecku. Konkurs zorganizowany został przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Podobne znaczenie będą mieć tu także liczne recenzje tych książek. Znajdziecie je łatwo w internecie. Niemal każda okraszona jest zabawnymi i motywującymi do zabawy zdjęciami małych czytelników, którzy nieustannie do tych książek wracają. 

„Auta” i „Na budowie” zapraszają do barwnego i pełnego ciekawych postaci miasteczka, Sprężyny Zdroju. Na każdej dużej, tekturowej stronie znajdziecie wiele ciekawych historii, które trzeba samemu opowiedzieć. Poprzez kontakt z takimi obrazkowymi opowieściami dzieci zyskują bardzo dużo. Pobudzone zostają ich wyobraźnia i kreatywność, uczą się opowiadać i tworzyć własne historie. Wszystko to sprawia, że dla każdego małego czytelnika i opowiadacza książki te będą miały inną wartość. Żadne inne nie będą tak bliskie odbiorcy. Co zaś najważniejsze, każdy kontakt z „Autami” i „Na budowie” będzie przynosił nową opowieść, która zgodna jest z doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami dziecka na każdym z kolejnych etapów życia.

Na budowieJestem też przekonana, że zarówno dzieci, jak i dorośli zachwyceni będą ilustracjami niemieckiego artysty Stephana Lompa. Jego niebanalne dzieła można oglądać na stronie internetowej. Każda z tekturowych stron „Aut” i „Na budowie” wypełniona jest ilustracjami przemyślanymi, kolorowymi i intrygującymi. Nie można mieć żadnej wątpliwości, że nawet małe dzieci z radością będą oglądać te książki. A większe wraz z dorosłymi będą miały z nimi mnóstwo zabawy. Staną się one z pewnością również inspiracją do tworzenia własnych, rysunkowych opowieści.

„Na budowie” i „Auta” Stephana Lompa to książki do czytania, opowiadania i zabawy. Sięgając po nie, można stworzyć własną historię, która dzięki temu będzie bardzo bliska odbiorcy. Pozycje te też doskonale sprawdzają się jako rekwizyty do zabawy z klockami czy resorakami. Zawsze stawać będą się częścią historii tworzonych przez dzieci, co motywuje do kreatywnego myślenia i działania.

Stephan Lomp, Auta, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2013. ISBN: 978-83-62965-02-1. 10 stron.

Stephan Lomp, Na budowie, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2013. ISBN: 978-83-62965-03-8. 10 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!