GÓRA

Patriotyzm codzienności

W roku 1900 Władysław Bełza napisał Katechizm polskiego dziecka, dobrze znaną wszystkim rymowankę rozpoczynającą się od zapytania Kto ty jesteś?. Mimo tego, że wiele się od tamtego czasu zmieniło, każde polskie dziecko uczy się wiersza Bełzy na pamięć. Michał Rusinek napisał ten tekst na nowo. Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości to współczesne spojrzenie na patriotyzm otwarty na siebie i drugiego człowieka.

Dzieci mają dziś trudność ze wskazaniem czym jest patriotyzm i jaka jest ich rola, jako obywateli konkretnego państwa. Michał Rusinek pomaga małym czytelnikom w zrozumieniu tych trudnych problemów. Ale też przyjazna dziecku, rymowana forma opowieści – może stać się tekstem, za pomocą którego będzie można opowiadać o sobie i polskości.

Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości to pierwszoosobowe rozważania małego Polaka, który doskonale wie, kim jest i jak powinien o sobie opowiadać. Widzi siebie przede wszystkim jako człowieka, mieszkańca Ziemi, Europy i Polski, który polskość nosi w sobie, gdziekolwiek się znajduje. Bohater wierszyków Michała Rusinka swój dom odnajduje tam, gdzie aktualnie mieszka. Mówi o swojej wolności, ale też szanuje wolność inny. Bo to jest patriota otwarty na drugiego człowieka, gościnny i akceptujący wszystkich, którzy o tę gościnę poproszą.

Bardzo istotne jest tu podkreślenie, że patriotyzm to nie tylko poszanowanie wielkiej historii i jej poznanie. To także codzienne życie w zgodzie z własnymi wartościami, ale też z potrzebami drugiego człowieka. Bo współczesny Polak działa dla swojego dobra, ale też dla dobra innych, aby wszystkim żyło się lepiej. Mały bohater wierszy Michała Rusinka wie, że powinien:

Na ulicy nie śmiecić.

Uczyć się obcych języków.

Czytać książek bez liku.

Nie marnować bez sensu wody.

Odbywać różne podróże i mieć przygody.

Pomagać koleżankom i kolegom.

Nie uważać się za kogoś lepszego.

(…)

I sprzątać po swoim psie

– ale to się przecież wie!.

Pięknym dopełnieniem tej ważnej książki są pogodne, doskonale oddające problematykę tekstów, ilustracje Joanny Rusinek. Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości Michała Rusinka to radosna opowieść o patriotyzmie codzienności i otwieraniu się na drugiego człowieka. W sam raz na kolejne sto lat naszej niepodległości.

 

Nagroda literacka za książkę dla dzieci 2018 PS IBBY.

Szczegółowe informacje

Autor:Michał Rusinek
Tytuł:Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości
Wydawnictwo:Znak Emotikon
Miejsce:Kraków
Rok wydania:2018
Ilustracje:Joanna Rusinek
ISBN:978-83-240-5072-7
Strony:28

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz