GÓRA

Patrick Modiano w Wydawnictwie Znak!

Nawroty nocyKiedy Patrick Modiano otrzymał Literacką Nagrodę Nobla, chciałam przeczytać jego książki. W bibliotece była jedna, ale zaginęła. Już wkrótce będę mogła nadrobić braki!

Z przyjemnością informuję, że już w grudniu nakładem Wydawnictwa Znak ukażą się dwie powieści tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla Patricka Modiano: “Nawroty nocy” i “Willa Triste”.

“Nawroty nocy”

Psychodeliczne tango w Paryżu.
W samym środku okupacyjnego piekła krąży jak cień po zaułkach Paryża.
Bryluje na salonach, zmienia maski, imiona i przyjaciół.
Zaufany współpracownik Gestapo, a zarazem członek ruchu oporu.
Zdrajca. Bohater. Człowiek bez właściwości?

Modiano z czułością i odrobiną okrucieństwa przygląda się swojemu bohaterowi, który podążając za dźwiękami tanga, próbuje wyzwolić się z objęć obłąkanej historii.

“Nawroty nocy” są powieścią, która najpełniej wpisuje się w uzasadnienie werdyktu o przyznaniu Patrickowi Modiano literackiej Nagrody Nobla w 2014 roku: za „kunszt pamiętania i dzieła, w których ukazał najbardziej nieuchwytne ludzkie losy i odkrył świat czasu okupacji”.

Willa Triste“Willa Triste”

W poszukiwaniu tamtego lata.
Upalne francuskie lato.
Pierwsze spojrzenie, pierwszy dotyk, pierwsza noc.
Osiemnastoletni Victor i starsza od niego Yvonne zachłannie poddają się wzajemnej fascynacji. Dojrzewająca namiętność stopniowo odsłania jednak mroczne tajemnice kochanki…

Powieść Modiano o rodzącym się uczuciu i młodości niepostrzeżenie zamienia się w podróż w poszukiwaniu utraconego czasu. “Willa Triste” w mistrzowskim tłumaczeniu Joanny Polachowskiej stanowi kwintesencję literackiego stylu Modiano i jest jedną z najważniejszych książek w dorobku autora, uhonorowaną prestiżową nagrodą Prix des Libraires.

Patrick Modiano (1945) – Laureat literackiej Nagrody Nobla w 2014 roku, Nagrody Goncourtów i Grand Prix National des Lettres za całokształt twórczości. Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. We Francji znany także jako autor tekstów piosenek i scenariuszy filmowych. W 1994 roku na podstawie powieści “Willa Triste” reżyser Patrice Leconte wyreżyserował film “Le Parfum d’Yvonne”.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!