GÓRA

Pan Paluszek bawi i motywuje do twórczego działania

Pan PaluszekW wielu przypadkach motywacją do napisania książki stają się własne dzieci. Marcin Prokop wydał opowieści o Longinie, by córka mogła dowiedzieć się, jak wyglądało jego dzieciństwo. Inspiracją do napisania przez Grzegorza Kasdepke jego pierwszej książki, Kacperiady, był syn. Takich przykładów można byłoby wskazywać wiele. Kinga Grabowska-Bednarz rymuje od dawna. Dziecięce odciski paluszków małego artysty stały się motywem do stworzenia historii Pana Paluszka, który bawi i uczy, ale też zachęca do wykonywania własnych obrazków.

Kinga Grabowska-Bednarz jest architektką, która uwielbia rymować. Napisała już zbór wierszyków Muchy. Syn zainspirował ją do wydania kolejnej książki – Pan Paluszek. Chłopiec, jak każde twórcze dziecko, zostawiał odciski paluszków na meblach i kartkach. Dla niektórych mam jest to powód do zdenerwowania, dla innych motyw do tworzenia własnych historii i obrazków. Do jednego z takich odcisków Kinga Grabowska-Bednarz domalowała pisakiem ręce, nogi, oczy i uśmiech. W taki sposób powstał Pan Paluszek.

Pan Paluszek jest bohaterem rymowanek, które pokazują go w różnych sytuacjach życiowych. Raz idzie do doktora, innym razem gubi się na rondzie, jeszcze innym śni o zdobywaniu kosmosu. Choć mały bohater jest bardzo miły, bywa roztargniony, co sprawia, że każda z rymowanych historii jest też zabawna. Wszystkie także objaśniają świat, walczą z dziecięcymi lękami i uczą. Pan Paluszek jest więc zawsze połączeniem dobrej zabawy i źródłem wiedzy o otaczającej dziecko rzeczywistości. Staje się on również motywacją do tworzenia własnych, paluszkowych obrazków. Dzieci sięgające po tę książkę, najpierw dotykają swoimi palcami występujących w niej bohaterów. Później biorą przybory plastyczne, by namalować paluszkową opowieść.

Kinga Grabowska-Bednarz napisała więc zbiór zabawnych rymowanek, które wywołują uśmiech na twarzach małych czytelników i inspirują do tworzenia własnych postaci z odcisków palców. Pan Paluszek żyje więc w książkowej opowieści i w historiach tworzonych przez dzieci, po jej przeczytaniu.

obiad1

Zapraszam na stronę pisarki!

Kinga Grabowska-Bednarz, Pan Paluszek, BOSZ, Olszanica 2015. ISBN: 978-83-7576-256-3. 48 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz