GÓRA

Paddington znów pakuje się w kłopoty!

PaddingtonMówiące ludzkim głosem niedźwiadki są szczególnie lubiane przez dzieci. Można wskazać kilka takich, które wywołują uśmiech również na twarzach dorosłych. Do nich zalicza się znany czytelnikom od 1958 roku miś Paddington. Michael Bond zauważył, jak wiele radości wnosi w ludzkie życie ulubiony pluszak i postanowił uczynić go głównym bohaterem swoich opowieści. Nie spodziewał się z pewnością, jak wielką popularnością będzie się on cieszył na całym świecie.

Najmłodsze pokolenie polskich czytelników może cieszyć się kontynuacją przygód Paddingtona dzięki książce „Paddington. Kolejne historie”. Jestem pewna, że każdy, kto sięgnął po „Paddingtona”, przeczyta i tom, w którym poznać można następne opowieści o zabawnym misiu. Paddington zadomowił się już w Londynie, poznał czasem niezrozumiałe dla niego, angielskie zwyczaje i każdego dnia uczył się czegoś nowego, zdobywając przy tym wielu przyjaciół. Wszędzie, gdzie się pojawiał, wpadał w kłopoty. Zawsze jednak, jak przystało na prawdziwego niedźwiedzia, „spadał na cztery łapy”, zyskując sobie sympatię ludzi, nawet tych którzy początkowo stali się ofiarami działań niezdarnego misia.

Paddington na stałe już zamieszkał w domu państwa Brown. Oni też przyzwyczaili się do niespodzianek i problemów, jakich codziennie dostarczał im nowy członek rodziny. Jednak nigdy wcześniej ich życie nie było tak pełne przygód i nigdy wcześniej mieszkańcy domu spod numeru 32 przy Windsor Gardens nie czuli się tak silnie ze sobą związani. Paddington każdego dnia ich zaskakiwał, ale też pokazywał czym są prawdziwa przyjaźń, dobro, szczerość i co może przynieść silne poczucie sprawiedliwości.

Piękne wydanie książki i ilustracje Peggi Fortnum sprawiają, że czytelnik ma poczucie obcowania z literaturą łączącą pokolenia, uniwersalną i taką, która przypomina o dawnych, czasem już zapomnianych wartościach i postawach. Wszystko to sprawia, że mali i duzi odbiorcy mogą cieszyć się tekstem wartościowym i przede wszystkim pełnym dobrego humoru.

„Paddington. Kolejne historie” to kontynuacja przygód zabawnego i niezdarnego misia, którego urokowi poddają się następne pokolenia czytelników. Michael Bond stworzył bohatera znanego na całym świecie, rozśmieszającego małych oraz dużych odbiorców i przypominającego im jednocześnie o wartościach, które nigdy nie powinny zostać zapomniane.

Michael Bond, Paddington. Kolejne historie, Znak emotikon, Kraków 2015. W tym tomie znaleźć można zbiory opowiadań: Paddington za granicą, Paddington się krząta, Nowe przygody Paddingtona. Tytuł oryginału: Paddington Abroad, Paddington Marches On, Paddington at Large. Przełożył: Anna Pajek, Michał Rusinek. Ilustracje: Peggy Fortnum. ISBN: 978-83-240-3309-6. 416 stron.

Zobacz zwiastun filmu o Paddingtonie:

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!