GÓRA

Optymizm wielki jak słoń!

Elmer. Słoń w kratkęKolorowy słoń Elmer przynosi radość dzieciom na całym świecie. Pozytywny nastrój, jaki panuje w opowieściach o tym niezwykłym zwierzęciu, sprawia, że mali czytelnicy nie tylko chętnie po nie sięgają, bo także wymyślają zabawy z Elmerem w roli głównej i świat, w którym on żyje, starają się przenieść do swoich prac plastycznych. „Elmer. Słoń w kratkę” Davida McKee staje się więc nie tylko inspiracją do tworzenia własnych opowiadań i do podejmowania aktywności twórczej. Może też stać się narzędziem o charakterze terapeutycznym, dzięki któremu można inicjować rozmowy o inności, przyjaźni i wielu istotnych dla nas wartościach.

David McKee jest znanym brytyjskim rysownikiem i autorem tekstów dla dzieci. Choć sam podkreśla, że w każdej z jego książek ważne dla siebie treści znajdą i dorośli. Seria opowieści o słoniu Elmerze jest popularna na całym świecie. Przetłumaczono ją na kilkadziesiąt języków, co pozwala na zetknięcie się z nią coraz większej liczby odbiorców.

„Elmer. Słoń w kratkę” jest zbiorem, w którym znaleźć można cztery opowiadania – „Elmer”, „Elmer i Róża”, „Elmer i nieznajomy”, „Elmer i hipopotamy”. We wszystkich z tych historii podejmuje się temat inności. Elmer jest słoniem w kolorową kratkę. Czasem chciałby być szary i się nie wyróżniać. Ale bez jego kolorów i radosnego usposobienia zwierzęta nie wiodłyby tak spokojnego i radosnego życia, a otaczająca ich rzeczywistość byłaby mniej interesująca. Do tego bohater książek Davida McKee wysoko ceni sobie przyjaźń, dobroć i jest wrażliwy na krzywdę innych zwierząt, co czyni z niego postać godną naśladowania. Trzeba więc zauważyć, że do opowieści o Elmerze przyciąga ich radosny, pozytywny przekaz, postawy przyjmowane przez słonia oraz jego niezwykły wygląd, wywołujący u jego przyjaciół szeroki uśmiech. Podobny uśmiech zauważyć można na twarzyczkach dzieci, które słuchają tych historii lub je czytają.

Nie można nie wspomnieć o ilustracjach, które zostały wykonane przez Davida McKee. Rysownik zamierza też stworzyć filmy animowane o tym bohaterze, co z pewnością przyniesie Elmerowi jeszcze więcej fanów. „Elmer. Słoń w kratkę” jest więc książką zawierającą mądre – pomagające w rozpoczynaniu trudnych rozmów z dziećmi – teksty, pięknie zilustrowaną i wydaną. Dzięki temu zabawny słoń w kratkę jest tak popularny na całym świecie.

Doceniając książki wprowadzające w życie dzieci radość, przedstawiające istotne wartości i cieszące oko piękną szatą graficzną, trzeba wskazać na zbiór opowieści o niezwykłym słoniu – „Elmer. Słoń w kratkę”. David McKee wie, jak sprostać wszystkim potrzebom małych czytelników. Dlatego stworzył dla nich zabawne teksty oraz ilustracje, które mogą rozweselić największych nawet smutasów.

David McKee, Elmer. Słoń w kratkę, Papilon. Grupa Wydawnicza Publicat S.A., Poznań 2014. Tytuł oryginału: Elmer. Elmer and Rose, Elmer and the Stranger, Elmer and the Hippos. ISBN: 978-83-271-0066-5. 128 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!