GÓRA

Opowieść, która nigdy się nie kończy

Rok w lesieWyobraźcie sobie opowieść, która nigdy się nie kończy. Książkę, która może zostać odczytana na wiele sposobów i żadne z kolejnych odczytań nie będzie takie samo jak poprzednie. Wyobraźcie sobie niesamowitą przygodę narysowaną przez znakomitego ilustratora, ale taką, która motywuje do tworzenia własnej historii, zawierającej w sobie doświadczenia i wiedzę odbiorcy. Wszystkie ze wspomnianych tu możliwości dają picture booki. „Rok w lesie” Emilii Dziubak motywuje do opowiadania o tajemnicach lasu. Czytanie i oglądanie tej książki staje się wspaniałą zabawą, która wiele dzieci nauczy i zachęci je do twórczego działania.

Emilia Dziubak jest utalentowaną graficzką, która może poszczycić się bogatym doświadczeniem w tworzeniu ilustracji książkowych. Widać to w „Roku w lesie”, gdzie z ogromną precyzją narysowała ilustracje, w których zachowała niepowtarzalny nastrój lasu, tajemnicę ukrytego gdzieś w jego zakamarkach dzikiego życia zwierząt i czar roztaczany przez leśną florę. Na dwunastu rozkładówkach przedstawiających kolejne miesiące roku, autorka ukazała życie lasu, obfitujące w ogromną ilość szczegółów. Te skrupulatnie narysowane elementy stanowić będą motywację do tworzenia ciągle nowych opowieści, rozwijających wyobraźnię młodych odbiorców i uczących przyglądania się otaczającemu ich światu. Po przeczytaniu i obejrzeniu tej książki, trzeba wybrać się z dzieckiem na spacer do lasu. Ono pokaże wtedy dorosłym, jak wyczulone zostało na każdy, najmniejszy nawet element przyrody.

„Rok w lesie” jest więc pięknie wydanym dziełem sztuki. To książka artystyczna, która zadziwia bogactwem obrazowania i niepowtarzalnym stylem ilustratorki. Jest to również piękna książka edukacyjna, która może być środkiem dydaktycznym, wielokrotnie wykorzystywanym w szkole. Dzięki niej dzieci łatwo przyswoją nazwy miesięcy, nauczą się, jakie są zwyczaje zwierząt w poszczególnych porach roku. Dowiedzą się również, jakie są charakterystyczne elementy leśnej przyrody. Na podstawie kolejnych rozkładówek dzieci mogą ćwiczyć sztukę opowiadania, zarówno w mowie, jak i w piśmie. Przede wszystkim jednak „Rok w lesie” będzie motywował do twórczego działania. Książka ta może też spełniać funkcję terapeutyczną. Przyglądając się stadnemu życiu zwierząt, dziecko otrzymuje zachętę do rozmawiania o własnych emocjach i uczuciach. Na dwóch dodatkowych rozkładówkach można znaleźć też wzbogacające wiedzę odbiorców informacje o żyjących w lesie zwierzętach oraz grę edukacyjną.

rokwlesie2

Picture booki sprawiają, że dzieci mają możliwość obcowania z dziełem artystycznym, motywującym je do aktywności twórczej, rozwijania własnej wyobraźni i wzbogacania posiadanej już wiedzy. „Rok w lesie” jest więc pozycją, która przynosi odbiorcom wiele radości, ale też pozwala nabywać nowe umiejętności i przyswajać nieznane dotąd informacje. Emilia Dziubak stworzyła więc picture booka, który przekonuje, że czytanie i oglądanie książek, to przede wszystkim doskonała zabawa.

Emilia Dziubak, Rok w lesie, Nasza Księgarnia, Warszawa 2015. ISBN: 978-83-10-12713-6. 28 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz