GÓRA

Opowiedz mi historię Polski. Książka i audioprzewodnik

Naukę łatwo można zmienić w dobrą zabawę. Wystarczy sięgnąć po Polskę. Na tropie historii. Ta książka obrazkowa, połączona z możliwością pobrania i wysłuchania ciekawego audioprzewodnika, została przygotowana przez Sebastiana Adamkiewicza i wyrysowana przez Zuzę Wollny. Autorzy oddali w ręce młodych czytelników interesujące źródło rzetelnej wiedzy i zadania motywujące do nauki oraz poszukiwania nowych informacji.

Polska. Na tropie historii jest przede wszystkim książką obrazkową. Na każdej stronie czytelnik znajduje dużą ilustrację, krótki tekst i propozycję wyszukania przedmiotów znajdujących się na pasku. To jest motywacja nie tylko do pogłębiania swojej wiedzy historycznej, bo także inspiracja do zabawy i baczniejszego przyglądania się temu, co narysowała Zuza Wollny.

Jeszcze atrakcyjniej jest, kiedy za pomocą umieszczonego w książce kodu, pobierzemy audioprzewodnik. Stanowi on dwanaście nagrań, w których narrator opowiada o wybranym okresie w dziejach naszego państwa i nawiązuje interakcję z odbiorcą, zachęcając go do wykonywania określonych zadań, przyglądania się ilustracjom, wyszukiwania konkretnych elementów. W tej narracji pojawiają się także pytania i wątpliwości motywujące do myślenia przyczynowo-skutkowego. Książka i audioprzewodnik stanowią ciekawe uzupełnienie lekcji historii i inspirację do pogłębiania wiedzy historycznej.

Aby zwiększyć zainteresowanie młodych czytelników dziejami naszego kraju, historyk i muzealnik, dr Sebastian Adamkiewicz, wybrał kilkanaście ciekawych – bo opowiadających o codziennym życiu naszych przodków – momentów z przeszłości Polski. Najpierw więc dowiadujemy się, jak żyło się ludziom w czasach dynastii Piastów. Następnie zwiedzić można średniowieczne miasto i przekonać się, jak wyglądała codzienność poszczególnych jego mieszkańców. Nie zabrakło również dłuższej opowieści o ludziach zamieszkujacych średniowieczne zamki i później – klasztory. Dalej, wraz z narratorem przemawiającym do nas w audioprzewodniku, poznajemy – życie w szlacheckich dworach, na XVII-wiecznych polach bitew, w dawnej wsi i mieście przełomu XVIII i XIX wieku. Odwiedzamy stulecie maszyny parowej i wynalazków, a więc wiek XIX, miasta w czasach międzywojennych, wojennych i tuż po zakończeniu II wojny światowej. Zarówno w książce, jak i w przewodniku, z pasją autorzy opowiedzieli – za pomocą ciekawych, szczegółowych ilustracji i tekstu – o istotnych momentach w historii naszego kraju. To tylko niewielka jej części, ale też silna motywacja do poszerzania wiedzy.

Polska. Na tropie historii jest połączeniem dużej dawki wiedzy z dobrą zabawą. Dołączony do książki audioprzewodnik czyni z niej ciekawą, interaktywną propozycję dla wszystkich, którzy interesują się historią Polski lub poszukują motywacji do jej poznawania. Sebastian Adamkiewicz i Zuza Wollny stworzyli nie tylko interesującą opowieść o dziejach naszego kraju, bo także inspirujące dopełnienie szkolnej lekcji historii.

Szczegółowe informacje

Autor:Sebastian Adamkiewicz
Tytuł:Polska. Na tropie historii
Wydawnictwo:Edgard, Kapitan Nauka
MiejsceWarszawa
Rok wydania:2020
Ilustracje:Zuza Wollny
ISBN:978-83-66237-36-0
Strony:32

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz