GÓRA
okładka książki, czarne litery i zarysy postaci

One wiedzą

Pierwsze zdania z książki Jak się tu znaleźliśmy Agnieszki Kochanowskiej: mówią, że dzieciom nie można/opowiadać pewnych historii/mówią, że lepiej, jak dzieci nie wiedzą/ale my wiemy/dowiadujemy się często/nie tak/jakbyście chcieli, towarzyszą mi dziś niemal w każdej z rozmów z rodzicami o tekstach przeznaczonych dla dzieci. Autorka w jednym z wywiadów mówi, że małym odbiorcom można, a nawet trzeba opowiadać o wszystkim, ale należy też brać pod uwagę ich wrażliwość. Taka jest ta książka. Jest w niej mowa o sprawach dziś najważniejszych - wielokulturowości, mniejszościach narodowych, emigracji, wojnie i ucieczce przed prześladowaniami, ale bez epatowania ludzkim nieszczęściem.

Żałuję, że nie znałam tej książki w marcu 2022 roku, kiedy to zaczynałam organizować wydarzenia dla rodzin ukraińskich i pracować z młodzieżą ukraińską. W Jak się tu znaleźliśmy Agnieszka Kochanowska opowiedziała o wielokulturowym Gdańsku. Przedstawiając perspektywę dzieci, pozwoliła nam wyobrazić sobie, jak wyglądały przeżycia osób stanowiących mniejszości – niemiecką, żydowską, białoruską, ukraińską, litewską i tatarską. Wyjaśniła takie problemy, jak mniejszość narodowa i mniejszość etniczna, objaśniła ważne tematy związane z kulturą mniejszości i pokazała ich dzieje. Dziś też przekonujemy się, że historia zatacza koła. Ciągle gdzieś na świecie trwa wojna, która zmusza ludzi do ucieczki przed prześladowaniami. Te książkowe historie są poruszające i ważne, jednak nie epatują bólem i przemocą, mimo, że każda z nich opiera się właśnie na ludzkim cierpieniu. Agnieszka Kochanowska bierze pod uwagę – o czym sama zresztą opowiada – wrażliwość dzieci. I wskazuje, że jedynym ryzykiem, jakie niesie ta książka, jest ryzyko poczucia i zrozumienia, jakim zagrożeniem jest wojna.

Na uwagę zasługują ilustracje i szata graficzna książki, wykonane przez Joannę Czaplewską. Artystka doskonale oddała emocje bohaterów oraz w symboliczny, ale niezwykle obrazowy sposób nakreśliła wędrówkę ludzi, którzy dotarli do Gdańska i tam się osiedlili. Pisarka i ilustratorka sprawiły, że książka jest uniwersalna, choć przecież jest to opowieść o Gdańsku. Emocje bohaterów, ich los wciąż powtarzają się w przeżyciach i losach tych ludzi, którzy i dzisiaj, gdzieś na świecie wędrują, żeby poszukać bezpiecznego schronienia dla siebie i swoich rodzin. 

Jak się tu znaleźliśmy otwiera przed nami pytanie, na które powinien odpowiedzieć każdy z nas. Warto byśmy spojrzeli na losy swoich rodzin i zapytali bliskich, jak trafili w to miejsce, w którym teraz żyjemy. To jest też ważne pytanie, które powinniśmy zadać wszystkim tym, z którymi stykamy się w naszym najbliższym otoczeniu. Bo przecież prawdziwie silną wspólnotę możemy stworzyć tylko wtedy, kiedy poznamy ludzi, z którymi żyjemy. Każdy z nich ma jakąś historię do opowiedzenia, a dziś, kiedy tak wiele Ukraińców żyje obok nas, warto poznać i dzieje ich rodzin, bo teraz to one tworzą nasze społeczności. Książka, która powstała w roku 2021, przestała być tylko książką o historii, stała się opowieścią o współczesności i o naszej przyszłości.

Warto więc do tej książki zaopatrzyć się w publikację zatytułowaną Jak się tu znaleźliśmy, co nas łączy i dokąd chcemy wspólnie iść. Inspiracje i pomysły. Jak prowadzić zajęcia o wielokulturowości. Została ona wydana w ramach XIX edycji Dni Mniejszości Narodowych Biografie Gdańskie. Towarzyszy książce Jak się tu znaleźliśmy oraz spektaklowi, który został wystawiony na jej podstawie w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku. Jest to zbiór wiedzy, inspiracji i pomysłów, które pozwalają na rozpoczęcie rozmowy o wielokulturowości, o pochodzeniu i osobistych historiach. Warto po nią sięgnąć, bo jest przepełniona ciekawymi działaniami, które możecie wykorzystać w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Jak się tu znaleźliśmy wzrusza, uczy empatii, pozwala poznać historię ludzi żyjących obok nas. Agnieszka Kochanowska doskonale umie rozpoznawać i opisywać ludzkie przeżycia, zwłaszcza emocje dzieci. I choć porusza tematy ważne, nie epatuje ludzkim nieszczęściem. Pozwala choć trochę zrozumieć czasem i traumatyczne doświadczenia swoich bohaterów, choć tak naprawdę nie da się ich pojąć, jeśli samemu się nie przeżyło wojny i ucieczki przed prześladowaniami. Koniecznie sięgnijcie po tę książkę, zwłaszcza dzisiaj. Dzięki niej, będzie nam łatwiej zrozumieć przeżycia przybywających do nas uchodźców. 

Tu możesz przeczytać książkę legalnie w internecie!

Szczegółowe informacje

Autor:Agnieszka Kochanowska
Tytuł:Jak się tu znaleźliśmy
Wydawnictwo:Miejski Teatr Miniatura
Miejsce:Gdańsk
Rok wydania:2021
Ilustracje:Joanna Czaplewska
ISBN:978-83-941239-7-0
Strony:66
Wydanie w ramach:Biografie Gdańskie. XVIII Dni Mniejszości Narodowych

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz