GÓRA

Oglądaj Czytam to! i wygraj Miasto dżinów!

Czytam to!W przedświątecznym Czytam to! świetna powieść drogi, znakomita monografia miasta, a także proza wyśmienita. Recenzuje, analizuje, czyta, poleca, przeżywa – jak zwykle – Robert Kasprzycki.

Posłuchajcie o:

– wyspie, o poszukiwaniu siebie i o bezsensowności tego poszukiwania – słowem Wyspa, czyli usprawiedliwienie bezsensownych podróży Wasilija Gołowanowa jako pokaz niezwykłej siły literatury rosyjskiej;

– Mieście dżinów – czyli podwójnym objawieniu: mocy w rodzaju Kapuścińskiego polegającej na wnikaniu w kwestie polityczno-mentalno-historyczne oraz niezwykłej swadzie szkockiego autora, Williama Darlymple;

– trzeciej części Trylogii Amerykańskiej – Ludzka skaza czyli jak to u Rotha mieszanka mądrości, goryczy, dowcipu i sarkastycznego żartu.

Z przedświątecznym pozdrowieniem, życzymy całej masy wielkanocnych i nie tylko lektur od króliczka.

Obejrzyjcie 12 odcinek drugiego sezonu Czytam to!

Na kolejną odsłonę Czytam to! zapraszamy tradycyjnie za dwa tygodnie
w czwartek (31 marca), jak zwykle o godz. 14.00
Do zobaczenia na kanale Wydawnictwa Literackiego.

Obejrzyjcie, udostępnijcie, polubcie!

***

 Ogłaszam KONKURS z 12 odcinkiem programu Czytam to!

Będzie można wygrać w nim wspaniałą książkę – Miasto Dżinów Williama Dalrymple’a. Żeby mieć szansę na jej otrzymanie, trzeba w komentarzach pod tym postem wypisać wszystkie tytuły powieści, które należą do TRYLOGII AMERYKAŃSKIEJ Philipa Rotha. Wygra osoba, która udzieli poprawnej odpowiedzi jako pierwsza!

Powodzenia!

Miasto_dzinow_RGB-1William Dalrymple, Miasto dżinów, Noir Sur Blanc, Warszawa 2016. Tytuł oryginału: City of the Djins. Przekład: Berenika Janczarska. ISBN: 978-83-7392-575-5. 440 stron.

Miasto Dżinów, wydane w 1993 roku, to owoc sześcioletniego pobytu autora w Indiach. Z pasją, a zarazem skrupulatnością historyka Dalrymple odmalowuje obraz stolicy Indii – miasta „stanowiącego niewyczerpaną skarbnicę opowieści, podań starszych niż przekazy historyczne”, miasta obfitującego we wspaniałości i okropieństwa, miasta-labiryntu usianego kopułami pałaców, miasta-śmietniska skąpanego w świetle przefiltrowanym przez misterne treliaże, miasta-chaosu kipiącego ludźmi, rozkaszlanego od spalin i woniejącego przyprawami, miasta, w którym  stulecia, a nawet millenia, przechowały się w stanie nienaruszonym, trwając obok siebie w doskonałej harmonii. Warstwa po warstwie autor odsłania pokłady historii, ożywia ruiny, zaludnia mogolskie pałace, prowadzi czytelnika ciasnymi alejkami Starego Miasta, zgłębiając jego endemiczne hybrydy: średniowiecznych medyków, muzyków i kaligrafów, wyrusza z eunuchami (hidźra) „na jubel”, pije herbatkę z ostatnią mogolską księżniczką, odwiedza wykopaliska w poszukiwaniu prawdy historycznej zawartej w Mahabharacie. Zafascynowany hybrydalnym splotem kultur, islamskiej i hinduistycznej, indyjskiej i angielskiej, tropi ich pozostałości w architekturze i języku.

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Komentarze (2)

  • Magdalena

    “Amerykańska sielanka” (1997), “Wyszłam za komunistę” (1998) i “Ludzka skaza” (2000)

    Odpowiedz

Napisz komentarz