GÓRA
szkola-bohaterek-i-bohaterow-czytamto

Ogarniamy życie

Kiedy byłam nastolatką, w szkole i w domu nie rozmawiało się otwarcie o uczuciach, o lękach i kompleksach. Nikt nie wierzył w istnienie depresji, a wizyta u psychoterapeuty była tematem tabu i wstydem. Dziś jesteśmy dorośli i wielu z nas nie potrafi uporać się z trudnościami emocjonalnymi. Jak więc możemy wesprzeć nasze dzieci? Pomocna może okazać się literatura, a raczej występujący w niej bohaterowie i bohaterki, o czym przekonuje Przemek Staroń w swojej książce Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem.

Przemka Staronia nie trzeba przedstawiać. Znacie go bardzo dobrze z różnych mediów. W roku 2018 otrzymał tytuł Nauczyciela Roku. Od tego czasu jest często zapraszany do rozmów o literaturze, edukacji i młodzieży. A dziś możemy czytać jego Szkołę bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem. Książka podzielona została na rozdziały, a w każdym z nich mówi się o ważnym problemie. Przemek Staroń sięga po najpopularniejsze i chyba też najbardziej lubiane przez młodzież teksty kultury – książki, filmy i gry. Opowiada o tym, jak odkrywać swoje talenty i swoje miejsce w świecie, jak radzić sobie z ocenianiem przez innych, z niezadowoleniem ze swojego wyglądu, z trudną przeszłością, różnego rodzaju przeciwnościami, wstydem, porażkami, z własną seksualnością, depresją czy ze złością. Wszystko, o czym nam trudno powiedzieć, do czego trudno się nam przyznać nawet przed sobą, znajdziecie w tej książce. I myślę, że pomoże ona nie tylko młodzieży. Bo to jest taka pozycja, po którą powinni sięgnąć i ci, którzy z młodzieżą pracują – nauczyciele, rodzice i każdy dorosły, który boryka się z jakimiś nieprzepracowanymi problemami. Dawno nie czytałam tekstu, w którym z takim szacunkiem i zrozumieniem autor podszedłby do problemów emocjonalnych młodych ludzi. 

Przemek Staroń zachwyca mnie tym, jak rozmawia ze swoimi uczniami o ich emocjach i uczuciach. Mimo, że pracuje w szkole, głośno mówi o tym, że jego praca i ta książka są antidotum na to wszystko, co nam zrobił i czego dla nas nie zrobił system edukacji. W tym na brak uczenia nas tego, co najnajnajistotniejsze – czyli że każdy z nas jest ważny i ma prawo być szczęśliwy, nie krzywdząc przy tym innych. W rozmowie i rozwiązywaniu życiowych problemów zawsze staje w pozycji partnera, kogoś, kto przeżywa to samo i kiedyś borykał się z podobnymi problemami. A co najważniejsze, latarniami, drogowskazami w tej rozmowie z młodymi ludźmi stają się bohaterowie i bohaterki znanych książek i innych tekstów kultury. 

Trzeba jednak podkreślić, że Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem jest tak dobra tylko dlatego, że jej autor doskonale zna te teksty, o których opowiada. Czyta, co czytają jego uczniowie, ogląda te same filmy i gra w gry, w które oni grają. Jest znakomitym i empatycznym psychologiem, oczytanym polonistą i filozofem, który z wielką wprawą żongluje najróżniejszymi historiami. Dlatego warto, żeby tę książkę kupili i przeczytali dorośli, a później podrzucili ją na biurka dorastających dzieci. Jestem przekonana, że dzięki niej wszystkim nam będzie się żyło lżej. I z pewnością wielu młodych czytelników sięgnie po proponowaną przez Przemka Staronia literaturę.

Szczegółowe informacje

Autor:Przemek Staroń
Tytuł:Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem
Wydawnictwo:Agora
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2020
ISBN:978-83-268-3615-2
Strony:300

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz