GÓRA

Od wygody do katastrofy ekologicznej

Dzięki plastikowi nasze życie stało się bardzo wygodne. Jego wynalezienie, obniżyło koszty produkcji wielu przydatnych przedmiotów. Tworzywa sztuczne miały przyczynić się do postępu. Ułatwiły z pewnością również życie ludzi. Jednak ogromne ilości plastikowych śmieci prowadzą naszą planetę do katastrofy ekologicznej. Plastik fantastik? Eun-Ju Kim i Ji-Won Lee to książka edukacyjna, która pokazuje, że tworzywa sztuczne wymyślono po to, aby pomóc człowiekowi. Szybko jednak stały nie przekleństwem ludzkości.

Pierwsze tworzywo sztuczne wynaleziono w drugiej połowie XIX wieku. Od tamtego czasu plastik stawał się coraz bardziej powszechny w codziennym życiu. Bardzo szybko zastąpiono nim drewno, szkło, kamień, gumę, a także tkaniny i metal. Ta popularność plastiku nie powinna nas dziwić. Jest on tani, lekki, wytrzymały na zniszczenie oraz wodoodporny. Z jego pojawieniem wiążą się znaczne postępy w transporcie, medycynie i codzienności ludzi na całym świecie. Dzięki tylu widocznym atutom plastiku, ma on wiele wad. A największą jest jego przetwarzanie. Każdy z nas zużywa ogromne ilości plastikowych przedmiotów, dlatego rocznie na składowiska trafia blisko 280 milionów ton plastikowych śmieci. Niewielka tylko ich część jest ponownie wykorzystywana, a spalanie plastiku przyczynia się do powstawania zagrażających zdrowiu i życiu substancji. Wiele plastikowych odpadów trafia na wysypiska, do mórz i oceanów. Zakopany w ziemi plastik pozostaje niezmieniony przez setki lat. Szacuje się, że w roku 2050 w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

Eun-Ju Kim i Ji-Won Lee w swojej – ciekawie napisanej i pięknie zilustrowanej – książce edukacyjnej pokazały, że plastik posiada wiele pożytecznych cech. Ale dziś to, co w swoim założeniu miało być pomocne i co uczyniło wygodniejszym funkcjonowanie człowieka w świecie, przybliża ludzkość do katastrofy ekologicznej. Autorki książki w bardzo obrazowy sposób objaśniają więc zalety plastiku, ale pokazują również jego wady. Starają się jednocześnie uzmysłowić nam, co trzeba zrobić, żeby zmniejszyć ilość plastikowych śmieci. Plastik fantastik? to również spojrzenie w przyszłość i pokazanie czytelnikom, nad czym pracują naukowcy, którzy chcą sprawić, żeby tworzywa sztuczne stały się mniej szkodliwe dla środowiska.

Plastik fantastik? to pięknie zilustrowane źródło wiedzy na temat różnych właściwości plastiku. Dzięki tytułowemu bohaterowi tej książki nasze życie jest wygodniejsze, ale przyczynia się on również do katastrofy ekologicznej. Eun-Ju Kim i Ji-Won Lee opowiedziały młodym odbiorcom o tym, jak ważne jest uważne przyglądanie się światu oraz poszukiwanie takich rozwiązań, które przyczynią się do ochrony środowiska. Tak przydatny plastik staje się szybko groźnym dla ludzkości śmieciem. Istotne jest zatem, jakie produkty wybieramy w codziennym życiu i w jaki sposób segregujemy śmieci. To od nas zależy, co trafia do recyklingu, a co na wysypisko. Plastik fantastik? podpowiada, co zrobić, żeby nie zasypywać naszej planety niebezpiecznymi odpadami.

Szczegółowe informacje

Autor:Eun-Ju Kim
Tytuł:Plastik fantastik?
Wydawnictwo:Babaryba
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2019
Ilustracje:Ji-Won Lee
Tłumacz: Marta Tychmanowicz
ISBN:978-83-62965-71-7
Strony:40

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz