GÓRA

Obrazki z życia Audrey Hepburn

Dotti_Audrey-w-domu_mŻałuję, że nie mogłam nam ugotować kolacji. (…) Dobrze gotuję. Mogłabym zarabiać gotowaniem. To słowa odgrywanej przez Audrey Hepburn księżniczki Anny z Rzymskich wakacji. Nie wiem, ile razy oglądałam ten film. Podobnie jak Śniadanie u Tiffany’ego. Podziwiam urodę kobiety, jej szczupłą sylwetkę i grę aktorską. Jej syn, Luca Dotti, twierdzi, że jego matka naprawdę szczęśliwa była w domu, wśród swoich kwiatów, psów, bez makijażu i z najbliższymi. Nie czuła się idolką milionów ludzi i wielką gwiazdą. Pragnęła tylko cieszyć się zwykłym życiem i gotowaniem…

Luca Dotti w Audrey w domu opowiedział o swojej matce poprzez pryzmat jej codzienności, wspomnień z kuchni, przepisów, fotografii i obrazków z życia, które tak rzadko było beztroskie. Audrey Hepburn nigdy nie zapomniała o głodzie. Dotkliwe doświadczyła go w czasie wojny. Wychowywana bez ojca, w okrutnych czasach, była pozbawiona dzieciństwa. Kilka razy poroniła, rozwodziła się i zachorowała na raka. Życie gwiazdy filmowej i Hollywood niewiele dla niej znaczyły. Wolała szwajcarską posiadłość na wsi, La Paisible, swoje kwiaty, psy i dobrą kuchnię.

Audrey w domu jest zbiorem krótkich opowieści o znanej na całym świecie aktorce. To ułamki z jej życia domowego, portret zwykłej kobiety z kompleksami i problemami, jakie posiada każda z nas. Oczywiście zdawała sobie sprawę z tego, że bez pieniędzy i sławy nie mogłaby spełnić swoich marzeń o spokojnym egzystowaniu na wsi, ale starała się, by nie wykorzystywać własnej pozycji. Pamiętając o własnych doświadczeniach z głodem, została ambasadorem dobrej woli UNICEF-u. W wieku sześćdziesięciu lat kończyła trzecie życie. Najpierw była aktorką, później matką, by wreszcie spełnić się w działalności charytatywnej. Audrey w domu jest więc subiektywnym obrazem gwiazdy, widzianej przez jej syna z perspektywy domu, wypełniania przez nią roli matki i zwykłego, codziennego życia. Wspomnienia te przeplecione zostały przepisami zbieranymi przez Audrey Hepburn, co sprawia, że można tę książkę odbierać wszystkimi zmysłami. Choć opowieść ta pachnie, rusza się, zachwyca barwami znajdujących się na zdjęciach kwiatów, choć słychać tu śmiech spełnionej kobiety, wyczuwa się nastrój smutku i tęsknoty za przeszłością. Luca Dotti powiedział, że po odejściu mamy brakuje mu wielu rzeczy. Szczególnie zaś jej radości. Audrey w domu zdaje się być więc próbą zachowania pamiętanego jeszcze szczęścia życia rodzinnego.

Audrey Hepburn marzyła o domu z najbliższymi, swoimi psami, dobrym filmem i ze smacznym posiłkiem. To pragnienie zostało spełnione. Luca Dotti w swojej książce pokazał, jak wyglądała codzienność jego matki, ze wszystkimi zapachami, dźwiękami i kolorami.

Luca Dotti, Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016. Oryginalny tytuł: Audrey at Home: Memories of My Mother’s Kitchen. Przekład: Dorota Dziewońska. ISBN: 978-83-08-06085-8. 264 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz