GÓRA

O spełnianiu marzeń. Festbook Młodych

Rok 2018 był dla mnie szczególny. Kiedy rozpoczynałam pracę w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki, nie wiedziałam, że tak szybko przeniesiemy się do jednej z najnowocześniejszych bibliotek w Polsce. Mediateka zachwyca i daje nowe możliwości. Przede wszystkim jednak spełnia marzenia. Jednym z nich było zorganizowanie festiwalu książki młodzieżowej.

Festbook Młodych, festiwal książki młodzieżowej, to było ogromne i nowe wyzwanie dla biblioteki. Ale zaufano nam – mnie i współpracującej z nami młodzieży. To zaufanie było największą motywacją do pracy. Dzięki niemu też uwierzyliśmy, że nie ma rzeczy niemożliwych. Nie ograniczało nas nic, prócz własnej wyobraźni i czasu. Bo czasu mieliśmy naprawdę niewiele.

 

Idziemy po kulturę. Jest miejsce w kulturze dla młodych

Kiedy pisałam projekt Idziemy po kulturę. Jest miejsce w kulturze dla młodych, w ramach ministerialnego Partnerstwa dla książki, nie planowałam zorganizowania festiwalu książki młodzieżowej. Chciałam jedynie pomóc młodym ludziom w poszukiwaniu pracy w zawodach związanych z książką. Zaprosiłam więc do Grodziska Mazowieckiego Dorotę Lipińską z PS IBBY, żeby pokazała nam, jak się pracuje w stowarzyszeniu i jak należy promować książki młodzieżowe. Następnie spotkaliśmy się z Pauliną Wilk i Anną Król, które pokazały, jak tworzy się – Big Book Cafe, wspaniałe centrum literackich spotkań, Big Book Festival, jeden z najlepszych festiwali literackich w Europie oraz jak pracuje się w fundacji i w wydawnictwie. Przyjechały do nas również przedstawicielki wydawnictwa Dwie Siostry – Katarzyna Domańska oraz Małgorzata Gałysz-Wróbel, które opowiedziały o tym, jak z sukcesem prowadzić wydawnictwo i wydawać naprawdę znakomite książki. Zorganizowałam też spotkanie z Ewą Nowak, która mówiła o pracy pisarki książek dla młodych odbiorców. Każde z tych spotkań miało pokazać młodzieży, jak wielką frajdą jest praca z pasją i jak bardzo można się rozwinąć, tworząc literaturę i ją promując. Chciałabym jednak podkreślić i będę to podkreślać jeszcze wielokrotnie, że choć rozmawialiśmy o kompetencjach, blaskach i cieniach pracy w kulturze, punktem wyjścia wszystkich naszych działań i ich centrum była literatura. To ona zdecydowała, że ostatecznie, robiąc ostatnią korektę projektu, dopisałam zorganizowanie festiwalu książkowego. Zrobiłam to w najtrudniejszym czasie dla biblioteki. Mediateka jeszcze się budowała, musieliśmy do niej przenieść cały księgozbiór, zorganizować jej otwarcie oraz ciężko pracować latem i jesienią. A nie wszystko szło zgodnie z planem.

Festbook Młodych. Festiwal książki młodzieżowej

30 listopada i 1 grudnia 2018 roku odbył się pierwszy Festbook Młodych. Festiwal książki młodzieżowej. Znakomicie wpasował się w nowoczesną przestrzeń otwartej na początku października Mediateki. W piątek zorganizowaliśmy spotkania z Arturem Gorzelakiem, Marcinem Ryszardem Okoniewskim, Agnieszką Tyszką oraz z Karoliną Sulej i Mateuszem Kubikiem. W sobotę spotkaliśmy się z Marcinem Szczygielskim i Pauliną Hendel. A na konferencji – Idziemy po kulturę. Jest miejsce w kulturze dla młodych, wystąpili – Dorota Lipińska z PS IBBY, Marta Lipczyńska, reprezentująca przede wszystkim znakomitego Rymsa, vlogerka Maja Kłodawska i Anna Bukowska z wydawnictwa Zielona Sowa. Podczas konferencji Katarzyna Mandes i Amelia Replińska opowiedziały o swoich działaniach w ramach bibliotecznego wolontariatu młodzieżowego. To był wspaniały czas literackich spotkań. Bardzo cieszę się zwłaszcza z tego, że mogłam poznać tak wielu ludzi, którzy zajmują się promocją i tworzeniem literatury. Cały projekt i festiwal były wielkim wyzwaniem i wspaniałą przygodą, które, mam nadzieję, się jeszcze nie zakończyły.

 

Czy kogoś jeszcze obchodzi literatura młodzieżowa?

Zadawałam sobie to pytanie przez cały czas organizacji festiwalu i podczas jego trwania. Niewielu jest prawdziwie zaangażowanych bibliotekarzy i promotorów literatury, którzy swoje działania chcieliby skupić na literaturze młodzieżowej. Ale są tacy, którzy nam kibicują i razem z nami chcą kontynuować projekt. Przeczytałam mnóstwo e-maili, w których przekonywaliście mnie, że w bibliotekach książki są najważniejsze i literackie wydarzenia powinny być centrum ich działania, niezależnie od tego czy bierze w nich udział pięć czy sto osób. W Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki mam grupę zaprzyjaźnionych wolontariuszy, którzy chętnie przychodzą na spotkania autorskie i z którymi wymieniam się książkami. Polecają mi, ich zdaniem, najlepsze, a ja polecam im te, które czytam. Tak powstał Festbook Młodych. Chcieliśmy się podzielić z odbiorcami literackimi zachwytami, oglądanymi przez nas vlogami i blogami, ważnymi dla nas problemami. Są jeszcze ludzie, których obchodzi literatura młodzieżowa i to z nimi i dla nich stworzymy kolejny Festbook Młodych.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz