GÓRA

O pracy, pasji i codzienności

Na spotkaniu z czytelnikami Agata Napiórska przyznała, że nie zawsze jest łatwo namówić artystów na rozmowy o ich pracy i o pieniądzach. Problem mają z tym zwłaszcza kobiety. Ale w Jak oni pracują 2 jest wiele wspaniałych artystek. Nie brakuje również znanych mężczyzn. Wszyscy oni opowiadają o pracy, pasji oraz o codziennych sprawach. Znajdziecie tu więc odpowiedzi na wszystkie pytania, które chcielibyście zadać polskim twórcom.

Po przeczytaniu pierwszego tomu Jak oni pracują, miałam nadzieję na ciąg dalszy. Agata Napiórska po raz kolejny przepytała polskich twórców o to, jak wygląda ich codzienność i w jaki sposób powstają ich prace – teksty, ilustracje, komiksy, obrazy, utwory muzyczne, kilimy, rzeźby, filmy, zdjęcia czy przedmioty użytkowe. Fascynuje nas samo tworzenie, towarzyszące mu czynności, rytuały i wszelkie inne działania, których konsekwencją stają się otaczające nas dzieła. Nie ma chyba spotkania autorskiego, na którym by nie zapytano o to, jak wygląda codzienna praca pisarza. Lubimy o tym słuchać i czytać. Tę ciekawość zaspokaja Agata Napiórska, która napisała też świetną książkę o życiu dobrze znanego nam artysty, Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia. 

W tomie drugim Jak oni pracują wywiady są dłuższe i jeszcze bardziej fascynujące. Dziennikarka znów zaprasza nas za kulisy powstawania najbardziej znanych dzieł. Możemy przeczytać, jak pracują – Katarzyna Kozyra, Barbara Falender, Agata Bogacka, Marcin Wicha, Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz, Joanna Karpowicz, Mirella von Chrupek, Maurycy Gomulicki, Wojciech Chmielarz i wielu wielu innych twórców. Łącznie znajdziecie tu trzydziestu ośmiu bohaterów, których książki stoją na naszych półkach, których filmy możecie oglądać i których ilustracje znajdziecie w pismach na całym świecie.

Jak oni pracują 2 to jest świetna, inspirująca książka, dzięki której możecie uświadomić sobie, że życie z pasją jest wspaniałe, ale nie zawsze łatwe, zwłaszcza pod względem finansowym. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, może nawet odkryje nowy sposób na organizację swojego czasu pracy. 

Szczegółowe informacje

Autor:Agata Napiórska
Tytuł:Jak oni pracują 2. Rozmowy o pracy, pasji i codziennych sprawach polskich twórców
Wydawnictwo:W.A.B.
MiejsceWarszawa
Rok wydania:2019
ISBN:978-83-280-6622-9
Strony:432

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz