GÓRA

Nikt nie jest popsuty

Cal i Leon są zupełnie inni. Cal jest poukładany, zawsze z gotowym planem na przyszłość. Leon nie wie, co chce robić w życiu, działa spontanicznie. Bohaterowie powieści The Gravity of Us Phila Stampera spotykają się w trudnym dla siebie momencie. Przeprowadzają się do miasteczka NASA, gdzie ich rodzice szkolą się na astronautów, którzy wkrótce mają lecieć na Marsa.

The Gravity of Us jest powieścią młodzieżową zbudowaną z wielu ważnych i ciekawych wątków. Przypomina mi serial For All Mankind, w którym pokazano funkcjonowanie rodzin astronautów, mających lecieć pierwszy raz na Księżyc. NASA zrobiło z nich celebrytów, których życiem żyli wszyscy Amerykanie. Mieli być nieskazitelni i podporządkowani misji. Jednak nigdy nie da się stworzyć idealnie funkcjonującego świata. Tak jest i w powieści Phila Stampera. 

Tym razem rzecz dzieje się we współczesności. Rodziny astronautów przenoszą się do miasteczka NASA, stylizowanego na lata sześćdziesiąte. Ich życie zmienia się w reality show, co staje się dużym obciążeniem zwłaszcza dla nastolatków. Cal mieszkał wcześniej w Nowym Jorku, gdzie prowadził kanał na FlashFame. Był bardzo popularnym nastoletnim dziennikarzem i z tą pracą wiązał swoją przyszłość. Wszystko zmieniło się, kiedy jego ojciec został przyjęty do grupy astronautów, którzy mieli lecieć na Marsa. Rodzina Cala musiała porzucić dotychczasowe życie i zamieszkać w Teksasie.

Phil Stamper napisał niezwykle pokrzepiającą historię, w której pokazuje, że czasem najbardziej kryzysowe sytuacje, mogą stać się szansą na odkrycie siebie i znalezienie miłości. The Gravity of Us pokazuje też, jak ważne jest, by mieć przy sobie wspierającą osobę. Nastoletni bohaterowie przeżywają kryzysy tożsamości, przyjaźni i miłości. Ich życie nie układa się tak, jak sobie to zaplanowali. Przeciwności piętrzą się, rodzice nieustannie kłócą, trudno odnaleźć sens życia, co niekiedy powoduje, że młodzi ludzie chorują na depresję. Szczęśliwie każdy z bohaterów ma kogoś, kto wspiera go w trudach egzystencji. Cal ma przyjaciółkę, której pomaga w kłopotach rodzinnych. Leon spotyka Cala, który nie tylko staje się jego miłością, ale pomaga mu wyjść z choroby. 

Ciekawym wątkiem powieści jest misja NASA i przygotowania do lotów na Marsa. Niewątpliwie dodaje on kolorytu opowiadanej historii. I co bardzo istotne, Phil Stamper pokazał, jak życie celebrytów pokazywane przez media społecznościowe i telewizję, różni się od rzeczywistości. Nie ma tylko pięknych i szczęśliwych ludzi. Ale też nikt nie jest popsuty, każdy jest inny i trzeba go zaakceptować takim, jakim jest. Tego oczekujemy od swoich najbliższych, przyjaciół i partnerów. Warto o tym pamiętać, kiedy chce się kogoś zmienić.

Szczegółowe informacje

Autor:Phil Stamper
Tytuł:The Gravity of Us
Wydawnictwo:Jaguar
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2022
Tłumaczenie:Iwona Wasilewska
ISBN:978-83-8266-081-4
Strony:340

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz