GÓRA

Nigdy nie wiadomo, co wymyśli miś!

PaddingtonPewnego dnia spotykacie na dworcu niedźwiedzia mówiącego ludzkim głosem. Widzicie, że jest samotny i nie wie, dokąd ma się udać. Jest uprzejmy, dobrze wychowany oraz bardzo zagubiony. Zaopiekowalibyście się tym misiem? Po przeczytaniu „Paddingtona” Michaela Bonda prawdopodobnie będziecie chcieli przygarnąć więcej niż jednego niedźwiedzia, z pewnością też zakochacie się w tym książkowym bohaterze i pójdziecie do kina, by obejrzeć film, w którym gra główną rolę.

Opowieści o misiu Paddingtonie cieszą dzieci od 1958 roku. Wtedy to na rynku wydawniczym pojawił się pierwszy zbiór opowiadań o mówiącym ludzkim głosem niedźwiadku. Przybył on do Londynu z najmroczniejszego zakątka Peru. W Anglii, na stacji Paddington, natknął się na rodzinę Brownów, którzy zaprosili niezwykłego podróżnika do swojego domu. W taki sposób stał się członkiem ich rodziny, przyjacielem, źródłem przeróżnych kłopotów, zabawnych sytuacji i doświadczeń, jakie nie miałyby miejsca w ich życiu, gdyby nie Paddington. Czytając o tym bohaterze, można mieć pewność, że misie zawsze spadają na cztery łapy i nigdy nie wiadomo, co za chwilę wymyślą.

Michael Bond w posłowiu do tego wydania książki napisał, że inspiracją do stworzenia tekstu stała się pluszowa maskotka, którą podarował żonie. Odtąd miś stał się jednym z członków ich rodziny i życiowym towarzyszem. Można było na niego liczyć w każdej sytuacji, podobnie jak na Paddingtona, który starał się zawsze właściwie zachowywać, pomagać innym i być wobec nich szarmanckim. Co prawda często spotykały go jakieś kłopoty, jednak jego dobroć i umiejętność zjednywania sobie ludzi, zawsze pozwalały mu na uporanie się z wszelkimi przeciwnościami losu. Michael Bond dzięki swoim opowieściom rozkochuje małych i dużych czytelników w Paddingtonie, pokazuje im uroki spokojnego, miejskiego życia w Anglii oraz dużą wartość więzi międzyludzkich, które powstają w wyniku obdarowywania innych dużą dozą szacunku. Ascetyczne ilustracje Peggy Fortnum podkreślają specyficzny urok lektury, na której wychowują się kolejne pokolenia czytelników.

Paddington bawi odbiorców w każdym wieku, czego dowodzą przynajmniej trzy pokolenia widzów – dziadków, rodziców i dzieci – które zasiadały w kinowej sali podczas seansu „Paddingtona”. Michael Bond stworzył postać, która nie została jeszcze dotknięta negatywnym wpływem konsumpcjonizmu. Jak wyznała jedna z bohaterek książki, Paddington to miś ze „starej szkoły”, ceniący sobie dobroć, proste życie, sumienność i szacunek, jakim obdarza się drugiego człowieka. Jego naiwność i brak obeznania w świecie ludzi stają się przyczyną wielu zabawnych sytuacji i licznych kłopotów, one też sprawiają, że nawet największemu gburowi mięknie serce i staje się niedźwiedzim przyjacielem.

Michael Bond, Paddington, Znak emotikon, Kraków 2014. W tym tomie znaleźć można zbiory opowiadań: Miś zwany Paddington, Jeszcze o Paddingtonie, Paddington daje sobie radę. Tytuł oryginału: A Bear Called Paddington, More About Paddington, Paddington Helps Out. Przełożył: Kazimierz Piotrowski. Ilustracje: Peggy Fortnum. ISBN: 978-83-240-2970-9. 448 stron. 

Zobacz zwiastun filmu “Paddington”:

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!