GÓRA

Niezwykłe słowa i kojąca moc ilustracji

W każdym języku są słowa niezwykłe. Nazywają przestrzenie, działania, stany ducha, których my nie potrafimy wyodrębnić. Yee-Lum Mak czaruje językami całego świata, nazywa nienazwane. Innymi słowy. Niezwykłe słowa z różnych stron świata to krótka podróż po zawiłościach i niezwykłościach języka, po tym, co niedopowiedziane w naszym języku, a od dawna dookreślone i nazwane w innym. Dzięki tej książce zachwycicie się obcymi słowami, ale też zakochacie się w ilustracjach Kelsey Garrity-Riley. Bo piękne wydanie tej książki, jest jej największym atutem.

W serii ART Egmont publikowane są książki pięknie zilustrowane i wydane. Kelsey Garrity-Riley stworzyła wspaniałe ilustracje, które spodobają się wszystkim molom książkowym. W subtelny sposób pokazują najróżniejsze niuanse ludzkiego życia, ludzi, którzy są inni niż wszyscy. Ci czytają, inni chodzą z głową w chmurach, jeszcze inny budzą się przed świtem, by posłuchać porannego śpiewu ptaków. Upływający czas, zmieniające się pory roku, uczucia, zwierzęta i przyroda, wszystko to jest częścią życia bohaterów książki i każda z tych przestrzeni ubrana została w słowa pochodzące z różnych języków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Innymi słowy przenosi do magicznej, ale przecież tak dobrze nam znanej rzeczywistości. Na jednej stronie pojawia się przytulanie bliskich sobie ludzi (croodle), wspominana jest przytulna przestrzeń wokół kominka, gdzie można się ogrzać (inglenook) i słowa, które powinny zostać niewypowiedziane lub też sprawy, obok których należy przejść w milczeniu (tacenda). Jeśli dodać do tego subtelną ilustrację Kelsey Garrity-Riley, można sobie wyobrazić, jakie emocje budzi ta książka.

Innymi słowy motywuje do poznawania obcych języków i wyszukiwania w nich słów, których brakuje w języku polskim. Yee-Lum Mak i Kelsey Garrity-Riley jednak przede wszystkim przypominają o wartościach i uczuciach, o których czasem zapominamy. Lubię zaglądać do tej książki, bo działa na mnie kojąco.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yee-Lum Mak, Innymi słowy. Niezwykłe słowa z różnych stron świata, Egmont, Warszawa 2018. Tytuł oryginalny: Other-Wordly: words both strange and lovely from around the world. Ilustracje: Kelsey Garrity-Riley. Tłumaczenie: Michał Rusinek, Kuba Rusinek. ISBN: 978-83-281-3294-8. 64 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz