GÓRA

Nieustanna walka o życie i godność człowieka

Bez znieczuleniaŻycie jest cudem. Każdy z nas jest niesamowitą, niepowtarzalną i nieodkrytą jeszcze istotą. Wartość życia i człowieka doceniają Marzena Dębska i Romuald Dębski, wybitni specjaliści ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie i jednocześnie bohaterowie książki „Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek”, wywiadu-rzeki, jaki został przeprowadzony z lekarzami przez Magdalenę Rigamonti. Dawno nie czytałam tak rzeczowego i jednocześnie pełnego emocji tekstu, w którym opowiedziano o ciąży, aborcji, kontaktach pacjent-lekarz i o wszystkim tym, co wiąże się z powstawaniem i narodzinami człowieka.

Profesor Romuald Dębski jest wybitnym specjalistą w zakresie położnictwa i ginekologii, a także endokrynologii, ultrasonografii i diagnostyki prenatalnej. Zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem ciąż wysokiego ryzyka. Jego żona, Marzena Dębska, jest również wybitną specjalistką w dziedzinach położnictwa i ginekologii, ultrasonografii i diagnostyki prenatalnej. Ona także zajmuje się patologią ciąży, prowadzi ciąże wysokiego ryzyka, zajmuje się diagnozą i terapią wad wrodzonych oraz chorób płodu*. Umiejętności i działań podejmowanych przez wskazywanych tu lekarzy można byłoby wymienić dużo więcej. Jestem przekonana, że trudno byłoby nam znaleźć w naszym kraju kilku choć tak mądrych ginekologów. I nie chodzi mi tylko o ich dorobek naukowy, ale o podejście do pacjenta. W „Bez znieczulenia…” widać ich ogromne poświęcenie i wiarę w wartość życia ludzkiego. Musicie przeczytać tę książkę, by się przekonać, że temu stwierdzeniu nie przeczy nawet fakt, iż w Szpitalu Bielańskim wykonuje się zgodne z prawem aborcje. Wielu z nas bardzo łatwo jest oceniać, zwłaszcza, jeśli czynimy to z „wygodnego” dla nas punktu widzenia. Wielokrotnie dzieje się tak, że w sytuacji, kiedy jakiś życiowy dramat dotyka nas samych lub naszych najbliższych, zmieniamy zdanie na temat wielu spraw. Marzena Dębska i Romuald Dębski wyjaśnili, jak wielka odpowiedzialność ciąży na każdym z lekarzy i to niezależnie od specjalizacji. Przekonuje mnie ich pasja do zawodu, który wykonują i ogromny szacunek jakim darzą pacjentki, co wyraża się również w szacunku do ich decyzji.

„Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek” to książka o pasji, odpowiedzialności i poświęceniu lekarzy dla drugiego człowieka. Jest to także poruszająca opowieść o powstawaniu życia, cudzie narodzin, ale też o śmierci i dramatach, które mogą dotknąć każdego. Ta książka pokazuje jak wielką wartość ma istota ludzka i jak potrzebna jest walka o zachowanie jej godności.

* Przeczytaj więcej o bohaterach książki!

Magdalena Rigamonti, prof. Marzena Dębska, prof. Romuald Dębski, Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek, Dom Wydawniczy PWN, Warszawa 2014. ISBN: 978-83-7705-619-6. 182 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz