GÓRA

Niesamowity świat LEGO!

Minifigurki LegoZ radością przyglądam się córce, kiedy bawi się klockami LEGO. Każda nowa zabawa jest pretekstem do wymyślania nowej opowieści. Możliwości przy tym są nieograniczone. Wszystko, co inspiruje dzieci, co przeżywają i czego pragną, zostaje przedstawione za pomocą kolejnych konstrukcji i historii do nich dopowiadanych. Punktem centralnym tworzonych przestrzeni są postacie – minifigurki, jako symbole prawdziwych ludzi ze wszystkimi ich cechami charakterystycznymi.

Gregory Farshtey i Daniel Lipkowitz w pięknie wydanym albumie „Minifigurki LEGO®. Ilustrowana kronika” opowiadają historię wielu uwielbianych przez dzieci bohaterów – minifigurek LEGO. Jeśli połączy się tę opowieść z realnie posiadanymi postaciami z zestawów LEGO, stanie się ona jeszcze bardziej fascynująca. Nie spotkałam jeszcze dziecka, które nie oglądałoby tego albumu z zachwytem.

Jego autorzy swoją opowieść zaczęli od przełomu tak sześćdziesiątych i siedemdziesiątych poprzedniego stulecia. Ważny był tu zwłaszcza rok 1975, kiedy to na rynku pojawiła się pierwsza minifigurka. Posiadała ona wówczas żółtą głowę bez twarzy, tułów z jedynie zarysowanymi rękoma i nieruchome nogi. Za prototyp minifigurki LEGO uznaje się jednak tę, która powstała w roku 1978. Wtedy bowiem zyskała ona dwie poruszające się nogi i ręce, które miały możliwość chwytania różnych akcesoriów. Na jej buzi pojawiły się czarne oczy i uśmiech. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Dziś minifigurki są bogate w różne wyrazy twarzy, fryzury, detale stroju i rekwizyty, które świadczą o tym, jaką postać przedstawiają. Stworzono też minilaleczki, a więc postacie występujące w LEGO Friends. Można tu wspomnieć też o bohaterach takich jak szkielet, znacznie różniących się od klasycznych minifigurek. Minifigurki na stałe już zagościły w zestawach LEGO. Przybierają postacie przedstawicieli różnych zawodów, bohaterów filmów, literatury czy osób znanych z mediów. Pochodzą z różnych miejsc oraz czasów. Stają się reprezentantami przeszłości, przyszłości oraz teraźniejszości. Należą do świata fantasy i science fiction. Ta ich różnorodność i punkty styczne z rzeczywistym światem powodują, że historia minifigurek jest tak interesująca.

Walorem „Minifigurek LEGO®. Ilustrowanej kroniki” jest także piękne wydanie. Każda ze stron jest bogato ilustrowana, na każdej znaleźć można odpowiednio wyodrębnione graficznie podstawowe informacje, ciekawostki i opisy. Czytelnicy, a zwłaszcza wielbiciele LEGO, ucieszą się z pewnością z niespodzianki, jaka umieszczona została w okładce książki. Są to trzy minifigurki, które można wykorzystać w zabawie. Wszystko to razem stanowi piękny album, który zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych.

„Minifigurki LEGO®. Ilustrowana kronika” jest więc pozycją, która pokazuje dzieciom, że wszystko, co je otacza, ma swoją historię. LEGO są klockami międzypokoleniowymi, na co wskazuje choćby możliwość łączenia elementów z zestawów wyprodukowanych przed laty ze współczesnymi. Dzięki temu można tworzyć własne historie w zabawie, w której mogą uczestniczyć bohaterowie z realnego lub wyimaginowanego świata. Tu nie ma ograniczeń, jak nie ma ograniczeń dziecięca wyobraźnia. Gregory Farshtey i Daniel Lipkowitz przedstawili dzieje tych postaci od momentu ich powstania do 2013 roku, a więc nie jest to opowieść zamknięta. LEGO ciągle pracuje na jej kontynuację.

lego1

Minifigurki LEGO®. Ilustrowana kronika, Ameet, Łódź 2015. Tekst: Gregory Farshtey, Daniel Lipkowitz. Tytuł oryginalny: LEGO® Minifigure Year by Year. A Visual History. Tłumaczenie: Anna Hikiert. ISBN: 978-83-253-1823-9. 255 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!