GÓRA

Nieprzewidywalna do ostatniej strony – Recenzja

Stephen King „Dallas ‘63” (Prószyński i S-ka, 2011) pisał już w roku 1971. Praca na etacie i wciąż pobrzmiewające echa zamachu na prezydenta Kennedy’ego sprawiły, że autor zdecydował się na ukończenie dzieła dopiero w tym roku. Wielu mówi, że „Dallas ‘63” jest tylko kolejnym czytadłem, wielu twierdzi, że jest to tekst „przegadany” i przez to jego czytanie dłuży się w nieskończoność. Ja sądzę, że przyszło mi obcować z kolejną powieścią Kinga, która jest literackim majstersztykiem. Delektowałam się każdym jej szczegółem, każdym niedopowiedzeniem, każdą tajemnicą. Do ostatniego rozdziału nie wiadomo bowiem, jaką decyzję podejmie główny bohater i czy uda mu się zmienić przeszłość w oczekiwany przeze czytelnika sposób.

W „Dallas ‘63” główny bohater, Jacke Epping, mając możliwość wejścia do przeszłości, dokładnie roku 1958, pragnie zmienić bieg pewnych wydarzeń, by w ten sposób poprawić jakość życia znanych mu ludzi. Jego najbardziej czasochłonnym i karkołomnym, w dosłownym tego słowa znaczeniu, zadaniem, będzie powstrzymanie Lee Harvey’a Oswalda, domniemanego zabójcy J. F. Kennedy’ego, przed dokonaniem zamachu. To jest główny wątek powieści, wiele jest tu jednak wątków pobocznych, wydarzeń, które nigdy nie pozostają bez znaczenia dla przebiegu akcji. Wszystko się tu doskonale dopełnia, harmonizuje. Czasem wydaje się, że pewne szczegóły są zbędne, jednak bardzo szybko czytelnik przekonuje się, że w jakimś miejscu powieści będą one istotne i w znaczny sposób wpłyną na dziejące się zdarzenia. Wszystko to tak zadziwia i zaskakuje, że w pewnym momencie czytelnik staje się wyczulony na te szczegóły, zaczyna ich poszukiwać i czuje satysfakcję, kiedy odnajdzie ich właściwe miejsce w strukturze powieściowej układanki. „Dallas ‘63” staje się zatem intelektualnym wyzwaniem, mobilizującym także do poszukiwania pewnych informacji poza samą powieścią. Czytając książkę, przeglądałam strony internetowe z informacjami o zamachu na JFK, oglądałam filmy, poszukiwał nazwisk książkowych bohaterów, mając nadzieję, że odegrali oni jakąś rolę w rzeczywistości. Morderstwo JFK nadal pozostaje nierozwiązaną zagadką, podobnie „Dallas ‘63” niemal do samego końca nie pozwala odgadnąć, co się wydarzy. Będziecie mieć dużą przyjemność z czytania tej książki do ostatniej jej strony.

Powieści Stephena Kinga są znane chyba wszystkim, zarówno osobom je czytającym, jak i oglądającym filmy powstałe na ich podstawie. Teksty pisarza, głównie horrory, stanowią dziś klasykę gatunku, zaś sam twórca uznawany jest za postać kultową. Dla mnie jest on przede wszystkim doskonałym pisarzem, którego książkami zachwycałam się w liceum. Dzisiaj, czytając „Dallas ‘63” już niemal od pierwszego rozdziału, poczułam aurę niezwykłości, która niegdyś mi towarzyszyła, ale też rozpoznałam, właściwy tylko dla tego pisarza styl. Trzeba dodać, że w powieści pojawiają się pewne wątki znane nam z innych jego tekstów. Książką tą zachwycać będą się zatem, zarówno wierni miłośnicy Kinga, jak i ci, którzy pierwszy raz sięgają po jego powieści.

„Dallas ‘63” nie jest skierowany do jednej grupy odbiorców. Prócz samego podróżowania w czasie, intrygującego chyba wszystkich czytelników, pojawiają się wątki historyczne, nazwiska bohaterów w rzeczywistości istniejących i liczne teorie narosłe wokół zamachu na Kennedy’ego. Nie brakuje tu także wzruszającego wątku miłosnego. Uczucie połączy osoby już dojrzałe, z bogatym życiorysem, odnajdujące się w przeszłości i teraźniejszości, co pokazuje, że miłość jest ponadczasowa. Jestem przekonana, że „Dallas ‘63” znajdzie swoich fanów wśród młodych oraz nieco starszych czytelników.

W „Dallas ‘63” Stephen King pokazał, że jest w bardzo dobrej formie. Śmiało można nazwać go pisarzem doskonałym, twórcą, który intryguje, wzrusza i szokuje. King udowodnił, że nie trzeba pisać tylko horrorów, by stworzyć historię, o której się nie zapomina i która może intrygować do ostatniej strony.

Fragment książki czyta Marek Bukowski:

Nagranie zostało zrealizowane we wnętrzach restauracji Pink Flamingo.
Realizacja nagrania: Patryk Jurek, Damian Grabarski

Trailer polskiego wydania “Dallas ’63”:

Stephen King o podróżach w czasie i powieści “Dallas `63”:

Trailer książki “Dallas `63”:

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz