GÓRA

Niekończąca się opowieść

AUTO MOTOPamiętacie „Auta” i „Na Budowie”? Są to picture booki, które nigdy się nie nudzą i mimo tego, że są książkami, służyć będą głównie do zabawy, stanowiąc doskonałe wprowadzenie do obcowania z literaturą. Dzieci, które nie umieją czytać, będą spędzać z tymi pozycjami dużo czasu, wymyślając własne historie. Stefan Seidel, autor AUTO MOTO, kolejnego picture booka z tej serii, swoimi obrazkami jedynie prowokuje do samodzielnego tworzenia opowieści. I uwierzcie mi – to są niekończące się opowieści…

Board booki „Auta” i „Na budowie” cieszą się ogromną popularnością. Wiele dzieci na ich podstawie opowiadało własne historie, inne bawiły się z rodzicami lub z rodzeństwem w odnajdywanie powtarzających się elementów, jeszcze inne wykorzystywały duże strony książek jako plansze do zabawy klockami, samochodami i innymi zabawkami. W taki sam sposób wykorzystać można AUTO MOTO. Wszystkie z tych aktywności stają się dobrym pomysłem na oswajanie dzieci z literaturą. Atrakcyjne z pewnością jest również to, że najmłodsi uświadamiają sobie, iż oni sami także mogą być twórcami różnych opowieści. Mogą je wymyślać i opowiadać, a nawet rysować, wykorzystując swoje historie do zabawy. AUTO MOTO pozwoli więc na wszechstronny rozwój małych odbiorców.

Każda ze stron AUTO MOTO jest szczelnie wypełniona najróżniejszymi szczegółami związanymi z środkami transportu, drogami i ich najbliższym otoczeniem. Mamy w książce miasta i wieś, dzień i noc, bohaterów podróżujących po ulicach i torach wyścigowych. Właściwie wszystko, co może dzieciom skojarzyć się z autami i motoryzacją w ogóle, będzie można odnaleźć w tej książce. Aż trudno uwierzyć, że na dziesięciu stronach można przedstawić tak wiele zdarzeń ze wszystkich niemal przestrzeni ludzkiego życia. AUTO MOTO można również wykorzystać podczas rozmów z dzieckiem na tematy trudne. Z pewnością takim będą przeżycia związane z wypadkiem samochodowym, który również pojawia się w tej książce. Została ona więc pomyślana w taki sposób, by można było ją wykorzystać w wielu różnych momentach życia dziecka – w czasie zabawy, opowiadania, ważnych rozmów o życiu i działaniach podejmowanych przez najbliższe małym odbiorcom osoby.

Dzięki AUTO MOTO dzieci baczniej będą przyglądać się otaczającej je rzeczywistości. Zastanowią się, co może czuć kierowca, który właśnie stoi w korku, co może dziać się w grupie osób odpoczywających nad jeziorem i o czym policjant może rozmawiać z kobietą znajdującą się na poboczu. Stefan Seidel stworzył książkę nie tylko o motoryzacji, ale opowieść o różnych działaniach podejmowanych przez ludzi na ulicy i w jej najbliższym otoczeniu. Mali odbiorcy otrzymali więc kolejną historię obrazkową do opowiadania, „czytania” i do zabawy. AUTO MOTO staje się również doskonałym narzędziem do podejmowania rozmów na temat różnych sfer ludzkiego życia.

Stefan Seidel, Auto moto, Babaryba, Warszawa 2014. Tytuł oryginalny: Das große Auto-wimmelbuch. ISBN: 978-83-62965-10-6. 10 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!