GÓRA
Papierowe serca

Nieidealni

Trudno jest żyć, kiedy nie jest się akceptowanym przez rówieśników. Jeszcze trudniej jest, gdy nie spełnia się oczekiwań nawet własnych rodziców. Powstaje więc miejsce, w którym eksperymentuje się z ludzką pamięcią. W nowoczesnej szkole z internatem młodzi ludzie mają stać się lepszymi wersjami siebie. Tam spotkali się Una i Dan, główni bohaterowie książki Papierowe serca.

Papierowe serca są idealną powieścią dla tych, którzy lubią czytać. Una i Dan poznali się dzięki książkom w bibliotece. Tam rozpoczęli swoją czytelniczą grę. W Puku z Pukowej Górki Rudyarda Kiplinga zostawiali dla siebie liściki. Nigdy się nie widzieli, ale z dnia na dzień wiedzieli o sobie więcej. Dzielili się własnymi historiami, szkolnymi przeżyciami i czytelniczymi zachwytami. W tych listach także rozpoczęte zostało śledztwo dotyczące prawdziwych motywów istnienia szkoły i przeprowadzanych w niej eksperymentów. Młodzi ludzie nie od razu zdecydowali się na spotkanie, ale musieli się z tą decyzją spieszyć. Bo już wkrótce ich pamięć miała zostać wymazana. Mieli stać się nowymi ludźmi.

Elisa Puricelli Guerra napisała powieść młodzieżową, która mnie przede wszystkim wzruszyła. Nie potrafię nawet sobie wyobrazić, jak cierpi młody człowiek, który nie jest akceptowany przez rówieśników i przez swoich rodziców. Kiedy zostaje odesłany do szkoły, w której ma się stać częścią eksperymentu ingerującego w jego tożsamość. Każdy z nas chciałby czasem zapomnieć o trudnych chwilach, stać się kimś lepszym. Ale Papierowe serca są przestrogą przed przeprowadzaniem eksperymentów na ludziach. One nie uczynią nas szczęśliwszymi.

Papierowe serca są piękną opowieścią o dojrzewaniu i walce z własnymi słabościami. O radzeniu sobie z brakiem akceptacji i poniżaniem. O poszukiwaniu ludzi, którzy są do nas podobni, bez oceniania tego, jak wyglądają i skąd pochodzą. To też książka o wielkiej miłości do czytania i zaproszenie do biblioteki, w której może spotkać nas coś niezwykłego.

Szczegółowe informacje

Autor:Elisa Puricelli Guerra
Tytuł:Papierowe serca
Tytuł oryginalny:Cuori di carta
Wydawnictwo:Akapit Press
Miejsce:Łódź
Rok wydania:2019
Tłumaczenie:Krystyna Szulczyńska
ISBN:978-83-65345-98-1
Strony:240

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz