GÓRA

Nie tylko na czas choroby

Dzieci chętnie słuchają opowieści o bakteriach, wirusach, wszach i owsikach. Kiedy są chore, chcą wiedzieć, co im dolega. Rodzicom w takich chwilach nie jest łatwo, ale w trudnych momentach dochodzenia do zdrowia, pomocna może okazać się książka Łukasza Kaniewskiego – Cholera i inne choroby. Jej piękna oprawa graficzna i niebanalny humor autora tekstu z pewnością spodobają się zarówno małym czytelnikom, jak i ich rodzicom.

Nie jest łatwo ciekawie opowiadać dzieciom o chorobach. Ważne, by je tym tematem nie znudzić. Wiele jest też takich problemów, z którymi trzeba obchodzić się delikatnie. Częste mycie rąk, zębów, dbanie o kondycję fizyczną i prawidłowe odżywanie są podstawą do zachowania zdrowia. Łukasz Kaniewski wie, jak pisać, żeby mali czytelnicy zrozumieli, że tych elementów codzienności nie można bagatelizować.

Cholera i inne choroby już swoim tytułem zapowiada tekst ważny, ale też przystępny dla małego odbiorcy. Każda choroba, kolejny problem zdrowotny wprowadzane są zabawną rymowanką. Następnie pojawiają się informacje na ich temat w skondensowanej i ciekawej formie. Duże znaczenie mają tu z pewnością i ilustracje Karoliny Kotowskiej, która doskonale wyczuła nastrój przedstawianej opowieści. Nie bez przyczyny otrzymała choćby nominację w kategorii graficznej za ilustracje i projekt graficzny w konkursie Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY.

Łukasz Kaniewski zachęca odbiorców do czytania jego tekstu przede wszystkim prostotą obrazowania i dobrym humorem. Cholera i inne choroby uczy i bawi. Książka ta może być wsparciem w czasie choroby, ale i inspirującym narzędziem wspomagającym edukację zdrowotną dzieci.

Łukasz Kaniewski, Cholera i inne choroby, Poradnia K, Warszawa 2016. Ilustracje: Karolina Kotowska. ISBN: 978-83-63960-47-6. 80 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz