GÓRA

Nie takie zwykłe zwierzaki

Pokochaliśmy już Zwierzaki cudaki Bibi Dumon Tak. Teraz możemy czytać jej Zwierzaki zwyklaki, a więc zbiór zabawnych historii o zwierzętach, które pojawiają się wokół nas niemal codziennie. Komary, muchy, kleszcze, myszy, dżdżownice, jeże i wiewiórki to tylko niektóre spośród nich. I choć wydaje się wam, że są zupełnie zwykłe, przekonacie się, że świat przyrody jest nas w stanie zadziwić na każdym kroku.

Tym razem Bibi Dumon Tak napisała nieco przewrotną książkę. Zwodzi w niej czytelnika. Pisze o zwierzętach, które niby nie zasługują na niczyją uwagę, bo są tak popularne i tak często przeszkadzają nam w życiu, że nie warto się nimi zajmować. Ale po przeczytaniu Zwierzaków zwyklaków, przekonacie się, że każde, nawet najmniejsze zwierzę jest niezwykłe, jak niezwykły się cały świat przyrody.

Komary są najniebezpieczniejszymi zwierzętami na świecie. Mamy skorki są bardzo troskliwe i znają sposób, by wykarmić swoje dzieci nawet po śmierci. Śledzie rozmawiają pupami. A myszy być może wkrótce zawładną światem. Nie wierzycie? Przeczytajcie Zwierzaki zwyklaki. Bibi Dumon Tak znów zaciekawia dzieci światem przyrody i udowadnia, że pod tymi banalnymi futrami, łuskami i piórami kryją się (…) oszałamiające stworzenia: z zewnątrz zwyczajne, od środka – absolutnie wyjątkowe.

Bibi Dumon Tak bawi i motywuje do poznawania świata przyrody oraz przyglądania się najmniejszym nawet żyjątkom. Charakter książeczkom holenderskiej pisarki nadają ilustracje Fleur van der Weel. Zwierzaki zwyklaki i Zwierzaki cudaki to zaproszenie do obserwowania otaczającej nasz rzeczywistości. Tego zaproszenia nie da się zignorować.

Szczegółowe informacje

Autor:Bibi Dumon Tak
Tytuł:Zwierzaki zwyklaki
Tytuł oryginalny:Bibi’s doodgewone dierenboek
Wydawnictwo:Dwie Siostry
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2019
Ilustracje:Fleur van der Weel
Tłumaczenie:Jadwiga Jędryas
ISBN:978-83-8150-032-6
Strony:92

Oceny czytelników:

0 / 5 0

Dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty dofinansowane z MKiDN (Idziemy po kulturę, Book Morning Library) oraz wiele innych, tworzonych na potrzeby instytucji kultury.

Napisz komentarz