GÓRA

Nie tacy sami

Każde dziecko jest inne. Każde potrzebuje miłości, bliskości i zrozumienia. Nie warto więc porównywać je do rówieśników. (Nie) tacy sami to seria książek, która uzmysławia rodzicom, że różnice nie są wadami. Warto wspierać najmłodszych w rozwijaniu ich indywidualnych cech i pozwolić im na wzrastanie we własnym tempie.

Magdalena Boćko-Mysiorska jest pedagożką, wykładowczynią, promotorką Rodzicielstwa Bliskości, Porozumienia bez Przemocy oraz neuropsychologii. To także mama dwojga dzieci, może więc w praktyce wykorzystać wartości, o których opowiada również na swoim blogu. O dziecięcej potrzebie obecności rodzica i jego uważności pisze w serii książeczek (Nie) tacy sami.

Tytułowymi bohaterami serii są Tosia i Julek, brat i siostra, do tego bliźnięta. Dzieci wychowujące się w tym samym domu, będące w tym samym wieku – wydaje się – powinny być do siebie podobne, jak nikt inny. Okazuje się jednak, że nawet tak podobni ludzie, mogą różnić się we wszystkich niemal sferach swojego życia. Tosia jest ostrożna, boi się kąpieli, ale też szybciej dojrzewa. Julek jest żywiołowy, lubi hałas i głośną zabawę. Ale ciągle jeszcze chodzi w pieluszce i później niż siostra, uczy się korzystania z nocnika. Ci mali bohaterowie mają ciepłych, uważnych i cierpliwych rodziców, którzy dają swoim dzieciom odpowiednią ilość czasu na wykonywanie kolejnych czynności i na wzrastanie. Obserwują ich zachowania, przyglądają się ich lękom i wspierają je w najtrudniejszych momentach. Tosia i Julek czują się bezpiecznie i dzięki temu budują silne poczucie własnej wartości.

Tosia i Julek robią siku oraz Tosia i Julek się kąpią są książeczkami nie tylko dla dzieci. Doskonale sprawdzą się we wspólnym czytaniu, uczą empatii, pomagają w radzeniu sobie w trudnych czasem chwilach odpieluchowania i radzenia sobie z lękami dziecka w czasie kąpieli. Każda z tych książeczek kończy się częścią poradnikową dla rodzica, dzięki której dorosły zrozumie, jak ważne jest uważne przyglądanie się potrzebom dziecka i pozwalanie mu na wzrastanie we własnym tempie. Nie bez znaczenia są tu również niewielki format książek, kartonowe strony i doskonale oddające emocje małych bohaterów ilustracje Doroty Prończuk.

Szczegółowe informacje

Autor:Magdalena Boćko-Mysiorska
Tytuł:Tosia i Julek robią siku
Wydawnictwo:Dwukropek
MiejsceKielce
Rok wydania:2020
Ilustracje:Dorota Prończuk
ISBN:978-83-8141-170-7
Strony:18
Seria:(Nie) tacy sami

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz