GÓRA

Nie możesz mieć wszystkiego, ale możesz w tym wszystkim odnaleźć siebie

Matko, czy możesz mieć wszystko?Zobaczyłaś dwie kreski na teście ciążowym i twoje szczęście sięgnęło zenitu*. Albo i nie… Macierzyństwo dla każdej z nas oznacza coś innego. Każdego dnia obijamy się o cukierkowe stereotypy. Każdego dnia staramy się udowodnić, że potrafimy być idealnymi matkami, pracownicami, kochankami. Matko, czy możesz mieć wszystko? to tytuł pocieszającego zbioru felietonów napisanych przez redaktorki Foch.pl i jednocześnie pytanie, które wiele kobiet zadaje sobie codziennie.

Napisałam, że teksty te są pocieszające, ponieważ dzięki nim można się poczuć lepiej. Po ich przeczytaniu lub wysłuchaniu, chce się krzyczeć. O, są jeszcze kobiety, które nie boją się powiedzieć, że planują mieć tylko jedno dziecko! Ona też nie daje rady! A jej dzieci także wysmarowały mieszkanie czekoladą! To naprawdę dodaje otuchy. A co najważniejsze pokazuje, że możemy sobie pozwolić na bycie nieidealną mamą. Dzięki redaktorkom Focha łatwiej mówi się o swoich słabościach. Bo każdy jakieś ma. Prawda?

Matko, czy możesz mieć wszystko? to zbiór siedemnastu felietonów napisanych przez Kasię Nowakowską, Ankę Rączkowską, Anię Okę, Aleksandrę Zielińską, Olgę Wróbel, Magdę Acer, Martę Lewin i Dominikę Węcławek. Autorki w swobodny sposób opowiedziały o różnych problemach macierzyństwa. Myślę, że wszystkie wątpliwości i pytania, jakie codziennie pojawiają się w waszym życiu, zostały omówione głosem Marii Seweryn na tym audiobooku. Słuchałam tych felietonów podczas wykonywania różnych czynności domowych. Dzięki nim zaczęłam też regularnie wchodzić na Foch.pl. Zrozumiałam, że w tych tekstach nie chodzi o to, by obśmiać wszelkie ze stereotypów, żeby powiedzieć matkom, by się tym macierzyństwem w ogóle nie przejmowały. Nie dajesz rady, to nic nie szkodzi. Niech to dziecko robi, co chce. Niech się brudzi, niech rozwala wszystko i niech wrzeszczy. Ty nalej sobie wina do kieliszka i odpocznij. Nie. Felietonistki Focha pokazują, że każdy z nas jest inny, że każdy ma inne wartości i spojrzenie na świat, w tym też na bycie mamą. Dlatego mamy prawo do swojego zdania. Staram się przecież. Wezmę pod uwagę twoje rady, ale błagam, nie powtarzaj mi ciągle, jak byś ty to zrobiła lepiej. Nie opowiadaj znów z ironią, jak cudownie wychowujesz swoje dzieci. Ja wiem. Znam swoją córkę lepiej niż ty i wszystkie inne matki wymądrzające się w Internecie. To właśnie słyszę w tych felietonach. Autorki Focha opowiadają, nie moralizują. Mają odwagę wyrażać własne zdanie. Ja nie zawsze ją mam. Ale się od nich uczę.

Felietony zebrane na audiobooku „Matko, czy możesz mieć wszystko?” polecam przede wszystkim przyszłym mamom. Dzięki nim nauczycie się myśleć o macierzyństwie w sposób niestandardowy, a więc normalny. Wbrew wszystkim radom, reklamom telewizyjnym, w których matka jest w stanie zrealizować stojące przed nią zadania jedną ręką i jest w tym lepsza od faceta, opowieściom o idealnych, zawsze pełnych sił i sexy mamach, zaczniecie cieszyć się ze swojego rodzicielstwa, nawet nieidealnego. Nie możecie mieć wszystkiego, ale możecie w tym wszystkim odnaleźć siebie.Kasia Nowakowska, Anka Rączkowska, Ania Oka, Aleksandra Zielińska, Olga Wróbel, Magda Acer, Marta Lewin, Dominika Węcławek, Matko, czy możesz mieć wszystkoKultowe teksty z serwisu Foch!. Foch.pl. Długość: 1 godz. 48 min. Kategoria: Felietony.  Audiobook – pełny. Czyta: Maria Seweryn. Audioteka.pl

*Magda Acer Najgorsze plamy, które zrobi twoje kochane dziecko

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!