GÓRA
A królik słuchał - Cori Doerrfeld

Nie gadaj. Przytulaj!

Kiedy przeczytałam tę książkę pierwszy raz, byłam przekonana, że jest to przede wszystkim opowieść dla dzieci. Dziś wiem, że w A królik słuchał Cori Doerrfeld i dorośli znajdą sposób na rozwiązanie codziennych problemów. Bo duzi i mali mają podobne potrzeby. Każdy z nas poszukuje uwagi i akceptacji. Nie oczekujemy dobrych rad i pouczania. Czasem wystarczy zwykłe przytulenie, które znaczy tak wiele.

Cori Doerrfeld przedstawiła historię małego Taylora, który postanowił coś zbudować. Kiedy już udało mu się zrealizować wyznaczone cele, wszystko się rozpadło. Czego w takiej sytuacji potrzebował chłopiec? Nagany, dobre rady, pocieszanie – nie są pomocne, kiedy człowiek ma kłopoty. Żeby przetrwać najgorsze chwile, potrzeba akceptacji, zrozumienia i po prostu – obecności bliskiej osoby.

 

Wielka moc przytulenia

W geście przytulenia kryje się tak wiele. Miłość, przyjaźń, pragnienie niesienia pomocy. Przede wszystkim jednak, jest ono symbolem akceptacji, przyjmowania człowieka takim jakim jest naprawdę, niezależnie od tego, kto jest odpowiedzialny za pojawiające się w jego życiu problemy. A królik słuchał jest więc książką, która daje wskazówki, jak radzić sobie z gniewem i zwątpieniem. To jest opowieść, która przypomina też, jak ważna jest bliskość drugiego człowieka.

A królik słuchał - Cori Doerrfeld

Taylor i siła motywacji

Mały Taylor w książce Cori Doerrfeld w swojej rozpaczy nie dostrzegł tego, że czasem wielka katastrofa może stać się motywem do stworzenia czegoś nowego, jeszcze bardziej niesamowitego niż powstało wcześniej. Nie możemy jednak wymagać od małego dziecka, żeby zauważyło taką zależność. Dlatego też uważam, że książkę A królik słuchał należy czytać wspólnie. Ta historia może być początkiem szczerej rozmowy oraz pokazaniem dziecku, że w chwili zwątpienia, nigdy nie jest samo i może zawsze liczyć na wsparcie rodzica. 

A królik słuchał jest opowieścią, która wiele wyjaśnia i przypomina, jak ważna jest bliskość drugiego człowieka. Mali czytelnicy doskonale odnajdą się w tej historii, z łatwością rozpoznają często i im towarzyszące emocje. A rodzicom książka Cori Doerrfeld pomoże dostrzec, co w relacjach z dziećmi jest najważniejsze. 

Szczegółowe informacje

Autor:Cori Doerrfeld
Tytuł:A królik słuchał
Tytuł:The Rabbit Listened
Wydawnictwo:Mamania
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2018
Tłumacz:Zofia Raczek
ISBN:978-83-65796-86-8
Strony:80

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz