GÓRA

Nauka czytania nigdy nie była tak wspaniałą zabawą!

KorekZastanawiacie się, w jaki sposób połączyć naukę czytania i dobrą zabawę? Sięgnijcie po „Korek” z ilustracjami Jana Bajtlika, znanego nam już choćby z uwielbianego przez dzieci „Auta”. Tym razem mowa jest o dwudziestu pięciu kartach, które inspirują do układania i łączenia z klockami lub innymi zabawkami, wymyślania własnych opowieści obrazkowych oraz czytania.

Jeśli rozmawia się z rodzicami sześcioletnich dzieci, które musiały iść w tym roku do pierwszej klasy, słyszy się najczęściej o obawach dotyczących nauki czytania i pisania. Wielu dorosłych martwi się, że nie będą one potrafiły podołać tym zadaniom. Poszukują więc najlepszych sposobów na to, by naukę zmienić w dobrą zabawę. Jedną z propozycji, która może stać się jednocześnie środkiem dydaktycznym w przestrzeni edukacji wczesnoszkolnej, jest ”Korek”. Stanowią go karty z zabawnymi ilustracjami, które wykonane zostały przez Jana Bajtlika oraz z wyrazami wydrukowanymi w całości i z podziałem na sylaby. Trzeba dodać, że metoda sylabowa jest uznawana za jedną z najpopularniejszych, które pozwalają na szybkie nauczenie się czytania.

Mój KorekWszystkie karty przedstawiają elementy, jakie złożyć się mogą na drogowy korek. Mamy więc w zestawie – autobus, awarię, cysternę, dziurę, kabriolet, karetkę, koparkę oraz wiele innych. Dzieci mogą układać obrazki i tworzyć własną opowieść o sytuacji na drodze. Kiedy karty zostaną przekręcone na drugą stronę, najmłodsi mogą głoskować, dzielić na sylaby i następnie – czytać wyrazy. Można też łączyć karty z klockami i innymi zabawkami, tworząc ulice, co sprawi, że czytanie zmieni się w doskonałą zabawę.

Atutem „Korka” są ilustracje Jana Bajtlika, który znany jest z oryginalnego sposobu obrazowania. Jego obrazki są kolorowe i zabawne, do tego bardzo przypominają dziecięcy sposób malowania. To też z pewnością stanie się motywacją do tworzenia własnych kart z wymyślonymi przez siebie rysunkami i wyrazami, odnoszącymi się do innych jeszcze przestrzeni życia.

Wika Czyta„Korek” jest doskonałym narzędziem do nauki czytania. Motywuje do podejmowania różnych aktywności twórczych, staje się rekwizytem, który może być wykorzystywany do zabawy, ale przede wszystkim sprawia, że nawet sześciolatki z radością zabierają się za czytanie.

 

Korek. Ilustracje: Jan Bajtlik. Dwie Siostry, Warszawa 2014. ISBN 978-83-63696-85-6. 25 kart. 50 stron. Książka kartonowa.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!