GÓRA

Natalia Fiedorczuk w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Milanówku!

O trudach macierzyństwa, stereotypach, depresji i o swojej książce, Jak pokochać centra handlowe, opowiadała dzisiaj Natalia Fiedorczuk w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Milanówku. Artystka jest tegoroczną laureatką Paszportów Polityki w kategorii Literatura. Postrzega się ją, jako reprezentantkę wielu młodych kobiet, które boją się opowiadać o swoich słabościach, depresji poporodowej i różnych problemach związanych z macierzyństwem. Natalia Fiedorczuk jest doceniana za to, że głośno mówi o tym, co niewygodne i wstydliwe.

***

Debiut literacki Natalii Fiedorczuk, to ubrana w introwertyczną narrację opowieść wielu kobiet, które dotknął kryzys związany z urodzeniem dziecka. Czy mamy prawo traktować to skądinąd radosne wydarzenie w kategorii kryzysu? Macierzyństwo to nie tylko utrata wolności, przedciążowego ciała i czasu na hobby. To nagła lawina odpowiedzialności. To zmiana, którą trudno opisać, poza zdawkowym urodzisz swoje to zobaczysz. Można uciekać w perfekcjonizm i strofowanie tych matek, których standardy nie są tak wyśrubowane. Można też, w obliczu tej zmiany coraz głębiej zapadać się w siebie.

W hipnotyzującej i surowej opowieści Natalia Fiedorczuk wyciąga na światło dzienne pytania o rodzicielstwo, których nie mamy ochoty ani odwagi sobie zadać. Czy istnieją matki lepsze i gorsze? Kto o tym decyduje? Jednak ta książka to nie tylko opowieść o stawaniu się rodzicem, to także portret otoczenia: portret Polski, jej przedmieść, a także codziennej pracy i obowiązków, wynikających z dorosłości. Obowiązków tak powszednich i nużących, że zwykliśmy odbierać im znaczenie, pomijać je i bagatelizować.

Natalia Fiedorczuk, Jak pokochać centra handloweWielka Litera, Warszawa 2016. ISBN: 978-83-8032-128-1. 287 stron.

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz