GÓRA

Nasza przyszłość jest niepewna

Jest coś, co musicie zrobić, żeby przetrwać i zmieniać nieprzyjazną dla Was rzeczywistość. Musicie wspierać się, szanować i działać w imię wspólnego dobra. Jak to robić? Przeczytajcie Ten i tamten las Magdaleny Tulli. To jest pięknie napisana, zilustrowana i wydana książka dla dzieci, której ukryty sens mogą zrozumieć tylko dorośli.

Jedna z przygód leśnych bohaterów ukazała się już wcześniej w małej książeczce Awantura w lesie. Dziś możemy przeczytać o tym, co jeszcze spotkało zające, dzika, sowę, łasicę i ich przyjaciół. A wszystko to dzięki pięknie wydanej książce Ten i tamten las z ilustracjami Alicji Rosé. Dzieci odnajdą w niej opowieść o zwierzętach, które są bardzo podobne do ludzi. Są różne, mają swoje nawyki, czasem się pokłócą i nie jeden raz wyśmieją. Ale kiedy trzeba, stają się jedną drużyną, w której każdy może czuć się bezpiecznie. Zwierzęta wspierają się i pomagają sobie, bo wiedzą, że tylko takie zachowanie pozwoli im przetrwać. Zwłaszcza, że ich dotąd bezpieczny świat, zaczyna znikać.

Kiedy ludzie decydują się na wycinkę lasu, oczywiste staje się, że życie zwierząt zostaje zagrożone. Ale nie wszyscy chcą im zaszkodzić. Znajdą się tacy, którzy zdają sobie sprawę z nadciągającego niebezpieczeństwa i pomagają książkowym bohaterom. Ale ich przyszłość jest niepewna. Nikt nie wie, gdzie znajdą się w nowym roku. Choć łasica obiecała, Że wszystko będzie dobrze, nawet jeśli będzie źle*. Magdalena Tulli pokazała małym – i chyba przede wszystkim dorosłym – czytelnikom, co jest ich największą siłą. To współdziałanie, wspieranie się, szanowanie, wzajemność i przyjaźń.

Ten i tamten las nie jest tylko książką dla dzieci. Dlatego zachęcam do jej wspólnego czytania. I do dyskusji. Jestem pewna, że Magdalena Tulli skłoni do rozmów o sprawach najistotniejszych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magdalena Tulli, Ten i tamten las, Oficyna Wydawnicza Wilk & Król, Warszawa 2017. Ilustracje: Alicja Rosé. ISBN: 978-83-65089-12-0. 208 stron.

* Magdalena Tulli, Ten i tamten las, Oficyna Wydawnicza Wilk & Król, Warszawa 2017, s. 195.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz