GÓRA

Następcy. Urodzeni dla zła, by czynić dobro!

Wyspa PotępionychJeśli jesteście miłośnikami filmów Disneya, jeśli uwielbiacie baśniowe opowieści i ciekawi was, jak mogłoby się potoczyć życie występujących w nich bohaterów, sięgnijcie pod „Następców. Wyspę Potępionych” Melissy de la Cruz. W historii tej poznacie Mal, córkę okrutnej Diaboliny i jej przyjaciół, którzy mimo tego, że urodzili się dla zła, szybko przekonali się, że ich przeznaczeniem jest dobro!

W “Następcach. Wyspie Potępionych” świat podzielony jest na dwie przestrzenie. Na Wyspie Potępionych żyją najbardziej okrutni i źli złoczyńcy, czarne charaktery z baśniowych opowieści. Można spotkać tutaj więc Diabolinę, Złą Królową, Dżafara czy choćby Cruellę de Mon. Wszystkie z tych postaci mają już swoje dzieci, które urodziły się po to, by stać się godnymi następcami rodziców. Potępieńcy żyją pod kopułą, która pozbawia ich możliwości stosowania magii. Nie docierają tutaj ani szczęście, ani żadne przyjemności. Uwięzieni w swoim świecie bohaterowie jedzą odpady i mieszkają w zrujnowanych majątkach. Dzieci złych rodziców uczą się, w jaki sposób sami mogą szerzyć zło i stać się jak najbardziej okrutni. Trochę to wszystko jest przerażające, ale jeśli czytelnik przyjrzy się losom młodych potępieńców, zauważy, że oni mają już dość życia w zamknięciu. Cierpią, bo są źle traktowani przez swoich najbliższych i dlatego, że nigdy nie zaznali miłości oraz nie otrzymali wsparcia. Kiedy poznali prawdziwą przyjaźń, inaczej spojrzeli na swoją przyszłość.

Drugą z przestrzeni powieściowego świata stanowi Auradon. Jest to kraina wiecznej szczęśliwości, w której żyją tylko pozytywni, baśniowi bohaterowie. Władają nią Bestia i Piękna. Wkrótce rządy przejąć ma ich przystojny syn, Ben. On jednak także nie czuje się szczęśliwy. Widzi więź łączącą go z dziećmi potępionych. Podobnie jak oni, nigdy nie zaznał wolności. Postanowił więc tę wolność zwrócić im i sobie. Ten pomysł przyszłego władcy Auradonu został zrealizowany, ale nie w książce „Następcy. Wyspa Potępionych”, ale w filmie „Następcy”, jaki można było oglądać na Disney Channel. W książkowej opowieści czytelnik poznać może wcześniejsze losy wspominanych bohaterów, przede wszystkim zaś wydarzenia związane z poszukiwaniem Smoczego Oka, należącego do potężnej Diaboliny – Pani Mroku.

Powieść „Następcy. Wyspa Potępionych” jest lepsza i bardziej intrygująca od filmu, który kontynuuje te zdarzenia, jakie zostały zapowiedziane w Epilogu. Melissa de la Cruz przedstawia dzieje bohaterów i pokazuje, jak trudne jest ich życie. Uświadamia czytelnikowi również, że to nie zło jest prawdziwą potęgą człowieka, nawet jeśli uczy się on nikczemności od urodzenia. Czasem więc jabłko pada daleko od jabłoni.

„Następcy. Wyspa Potępionych” jest więc powieścią młodzieżową, która uświadamia, jak wiele cierpienia przynosi zło. Pokazuje jednocześnie, że ci, którzy są uważani za nikczemników, kryją w sobie czasem ogromną potrzebę czynienia dobra. Trzeba tylko, by dostrzegli moc odmienia ludzkich serc, kryjącą się w prawdziwej przyjaźni. Dalej zaś, oglądając film „Następcy”, można się przekonać, że kto doświadczy przyjaźni, jest gotowy do największych poświęceń i otwiera się na miłość.

Melissa de la Cruz, Następcy. Wyspa Potępionych, Egmont Polska, Warszawa 2015. Tytuł oryginalny: Disney DescendantsThe Isle of the Lost. Przekład:  Anna Klingofer. ISBN: 978-83-281-0817-2. 320 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz