GÓRA

Narodowe Czytanie Fredry w Grodzisku Mazowieckim

Narodowe Czytanie w Grodzisku MazowieckimW sobotę, 7 września 2013 r., odbyła się druga edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Z inicjatywy Bronisława Komorowskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Polacy w kilkuset miejscowościach czytali dzieła Aleksandra Fredry.

“Narodowe Czytanie” zorganizowano także w Grodzisku Mazowieckim w Parku Skarbków.

Mieszkam w Grodzisku Mazowieckim od niedawna i z ogromną przyjemnością uczestniczę w imprezach kulturalnych organizowanych w tym mieście. Dzięki nim poznać mogę przemiłych mieszkańców oraz przedstawicieli władz miasta, placówek oświatowo-kulturalnych, organizacji pozarządowych i mediów.

Czytano przede wszystkim zabawne teksty Fredry, co w połączeniu z piękną pogodą złożyło się na niezwykle miłą atmosferę. Cudownie było widzieć dorosłych i dzieci, przybywających do uroczego Parku Skarbków, by posłuchać dzieł romantycznego twórcy. Czytający pokazali, jak bardzo aktualne są jego teksty również w czasach współczesnych. Organizatorom dziękuję za miłe spotkanie!

Prezydent Bronisław Komorowski w liście zapraszającym do wzięcia udziału w “Narodowym Czytaniu” napisał:

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy!

Rok temu spotkaliśmy się podczas Narodowego Czytania, by wspólnie przypomnieć sobie piękne strofy Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Akcja ta cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem. W całym kraju przyłączyło się do niej wiele miast, miasteczek i małych miejscowości. Czytano w bibliotekach, na miejskich placach, rynkach, w domach pomocy społecznej.

Kontynuując Narodowe Czytanie, w tym roku – 7 września – chciałbym zaprosić wszystkich Państwa do lektury dzieł Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat. Znakomity obserwator, niezrównany mistrz ciętej riposty, stworzył szereg postaci oraz sytuacji, z których od dziesięcioleci uczymy się Polski i Polaków.

Przeczytaj dalszy ciąg listu!

Po “Narodowym Czytaniu” czas miło spędziliśmy w restauracji Piknik. Znakomita! Zachęcam do odwiedzania.

Obejrzyjcie fotorelację z “Narodowego Czytania” w Grodzisku Mazowieckim.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz