GÓRA

Największy skarb na świecie!

Opowieści spod oliwnego drzewaCo jest największym skarbem na świecie? Na to pytanie odpowiada Aida Amer w jednej ze swoich „Opowieści spod oliwnego drzewa”. Jest nim umiejętność czytania i pisania. Autorka przenosi czytelnika do Palestyny i do innych krain znajdujących się na Bliskim Wschodzie. Tam w cieniu oliwnego gaju, drzewek mandarynkowych, w przestrzeniach pełnych aromatycznych zapachów, słońca i dziecięcej radości, niczym ludowa wieszczka, swoje historie opowiada Mirjam. Poznając opowieści o życiu prostych ludzi, o ich codzienności, tradycjach i wierzeniach zamkniętych w fantastycznych przekazach staruszki, można się przekonać, że czytanie jest jeśli nie najważniejszym, to jednym z ważniejszych skarbów na świecie.

Sięgając po „Opowieści spod oliwnego drzewa”, przypomniałam sobie „Rantis” – pięknie opowiedziane historie o zwykłych ludziach. Mimo tego, że we wstępie swojej nowej książki Aida Amer zwróciła się do młodych czytelników, jestem przekonana, że spodoba się ona także dorosłym. Historie opowiadane przez narratora, przeplecione baśniowymi przekazami starej Mirjam, pozwalają na poznanie codzienności i tradycji prostych ludzi żyjących na Bliskim Wschodzie. W tych opowieściach teraźniejszość miesza się z przeszłością, uzmysławiając człowiekowi, że takie wartości jak miłość, dobroć, pracowitość i wierność pozwalają ludziom na całym świecie – niezależnie od ich wyznania i posiadanego bogactwa – przetrwać największe przeciwności losu. To te wartości składają się na nasze człowieczeństwo, zachowują godność człowieka i czynią go wolnym. Aida Amer przekonuje czytelników, że tylko dobry i pracowity człowiek jest w stanie czynić cuda, żyć w zgodzie z naturą, która zapewni mu dach nad głową, zarobek i szczęście.

Niepowtarzalny, charakterystyczny dla historii Bliskiego Wschodu nastrój, został spotęgowany przez wspaniale ilustracje Nežki Šatkov, która jest nam znana już choćby z pięknego wydania „Zebry” Ifi Ude. Szata graficzna książki i poruszające opowieści w niej zawarte, tworzą niepowtarzalną całość, dzięki której mali czytelnicy zostają przeniesieni do świata pobudzającego wszystkie zmysły i pokazującego, co w życiu każdego człowieka jest najważniejsze.

Umiejętność czytania jest cennym skarbem. Uświadamiają nam to pięknie napisane i zilustrowane książki. Do takich należą z pewnością „Opowieści spod oliwnego drzewa” Aidy Amer. Jeśli do tego przedstawia je mądra staruszka, siedząca pod świętym i pamiętającym najstarsze dzieje oraz wszystkie baśnie świata drzewem, czytelnik może mieć wrażenie, że dane jest mu dotykać czegoś niezwykłego, jakieś tajemnicy i wiedzy, które nie są dostępne wszystkim ludziom. Nie myli się. Nie każdy bowiem wie, że miłość, przyjaźń, dobro, pracowitość i wrażliwość na ludzką krzywdę to jedyne cechy, które mogą sprawić, że człowiek może być naprawdę szczęśliwy.

Aida Amer, Opowieści spod oliwnego drzewa, Poławiacze Pereł, Warszawa 2014. Ilustracje: Nežka Šatkov. Seria: ½ +½=∞. Tom II. ISBN: 978-83-937988-2-7. 124 strony. 

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!