GÓRA

…najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro. Irena Sendlerowa

Wszystkie moje mamyPisałam już jak wielką sympatią darzę książki z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Są one opowieściami, po które sięgam bez zastanowienia. Wzruszają, przekazują dzieciom wiedzę o sprawach i wartościach najważniejszych, pokazują ludzi, którzy stanowią wielkie autorytety współczesnego świata. Tak też jest w przypadku „Wszystkich moich mam” Renaty Piątkowskiej z wywołującymi silne emocje ilustracjami Macieja Szymanowicza.

Starszy mężczyzna, Szymon Bauman, codziennie siada na parkowej ławeczce i rozmyśla o dawnych czasach, o wojnie, swoich najbliższych i Irenie Sendlerowej, która jemu i innym ludziom uratowała życie. Jak dowodzą tego karteczki z danymi ocalonych osób zakopane w słoiku na ulicy Lekarskiej 9, było ich 2500. Ta niesamowita kobieta codziennie narażała swoje życie, by ratować niewinne, żydowskie dzieci przed okrutnym losem. „Wszystkie moje mamy” jest zatem przede wszystkim opowieścią o wielkim bohaterstwie ludzi żyjących w czasie II wojny światowej. Opowiedziano o nim w taki sposób, by mogły go zrozumieć i docenić także kilkuletnie dzieci. Autorka nie epatuje grozą wojny, ale porusza ludzką dobrocią, która w postaci Ireny Sendlerowej objawia się małym czytelnikom jako wartość najwyższa.

Wszystkie moje mamy frgamentJak w poprzednich pozycjach z tej serii, tak i „Wszystkie moje mamy” zachwycają pięknym wydaniem i poruszającymi ilustracjami. Tym razem wykonał je Maciej Szymanowicz. Artysta w perfekcyjny sposób oddał dziecięce emocje i sposób patrzenia na świat, jaki właściwy jest tylko małym ludziom.

Wszystkie moje mamy fragment 2Książki z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci” to najlepszy sposób na to, by kolejnym pokoleniom przekazywać wiedzę o wojnie, o ludzkim bohaterstwie, o wartościach najwyższych, które dziś przez wielu są pomijane i zapominane. Po przeczytaniu tych książek dziecko zadziwione zadaje mnóstwo pytań, a rodzic ukradkiem ociera łzę, która uparcie wpływa na policzek. Takich wzruszeń dostarczają też „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej.

Renata Piątkowska, Wszystkie moje mamy, Literatura, Łódź 2013. Ilustracje: Maciej Szymanowicz. ISBN: 978-83-7672-256-6.  48 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz