GÓRA

Najważniejsza jest przyjaźń

Tosia jest jedynaczką, ale nie doskwiera jej brak towarzystwa. Od kiedy przeprowadziła się z rodzicami na wieś, zyskuje nowych przyjaciół. Tomek zmaga się z tęsknotą za mamą i tatą, którzy wyjechali do Kanady. A Pan Bożek musi walczyć z krzywdzącymi plotkami na jego temat. Wszystkich tych bohaterów łączą wspólne, sobotnie spotkania. Soboty są dla nas to wzruszająca, rodzinna opowieść, która przypomina jak ważne są przyjaźń, najbliżsi i życie w zgodzie z naturą.

Anna Matysek zaprosiła nas do domów państwa Gładeckich i ich przyjaciół. Wszyscy mieszkają w jednej wsi i wyznają podobne wartości. Najważniejsze są dla nich ich rodziny, bezpieczeństwo najbliższych i życie blisko natury. Dzieci – Tosia, Tomek, Weronika, Natalka, Wiktoria i Adaś – choć znają się krótko, szybko się ze sobą zaprzyjaźniają. Widzą się w szkole, ale dniem ich spotkań jest sobota. Wtedy spędzają ze sobą najwięcej czasu, spacerują po lesie, opiekują się swoimi kotami i organizują wycieczki. Doskonale się rozumieją. Dzięki temu zyskują przychylność innych mieszkańców wsi.

Soboty są dla nas jest wzruszającą, rodzinną opowieścią, w której autorka pokazuje, jak wspaniałe jest życie na wsi, blisko lasu i w otoczeniu zwierząt. Opiekując się domowymi pupilami, dzieci stają się odpowiedzialne i zaradne. Dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu, uczą się pracy w ogrodzie i wykonywania prostych czynności w gospodarstwach. Ale ich życie nie jest wolne od trosk. Tomek mieszka z dziadkami i tęskni za rodzicami, którzy wyjechali do Kanady. Ich sąsiad, marynarz Bożek, po trudnych przeżyciach w przeszłości, samotnie zamieszkał w lesie i nieustannie musiał walczyć z krzywdzącymi go uprzedzeniami mieszkańców wsi. Dzieci odkryły, jak wspaniałym przyjacielem może stać się ten starszy mężczyzna. Nieustannie też wspierają Tomka w najtrudniejszych dla niego chwilach.

Anna Matysek napisała powieść dla dzieci, która pachnie lasem, kozim mlekiem i domowymi wypiekami. Mali czytelnicy i ich rodzice przekonają się, jak wielkie znaczenie mają przyjaźń i wzajemne wspieranie się. Soboty są dla nas zmotywują do wyjazdów za miasto i spędzania lata na wsi. 

Szczegółowe informacje

Autor:Anna Matysek
Tytuł:Soboty są dla nas
Wydawnictwo:Skrzat
Miejsce:Kraków
Rok wydania:2019
Ilustracje:Joanna Pasek
ISBN:978-83-7915-659-7
Strony:192

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz