GÓRA

Najpiękniejsze są historie najprostsze

Całe życie Roberta Seethalera jest piękną opowieścią o zwykłym człowieku. Autor, głównym bohaterem napisanej przez siebie powieści, uczynił robotnika, prostego mężczyznę, który mimo swoich niedoskonałości potrafi udowodnić, że jest przede wszystkim dobrym człowiekiem.

Andreas Egger wiedzie spokojne życie w austriackich Alpach. W dzieciństwie spotkało go wiele złego. Był bity i źle traktowany przez gospodarza, u którego zamieszkał. Bogaty bauer raz ukarał go tak dotkliwie, że złamał chłopcu nogę, która nie zrosła się właściwie, co doprowadziło do kalectwa. Odtąd Adreas kulał. Był jednak bardzo pracowitym człowiekiem, co sprawiło, że zyskał sobie szacunek ludzi. Żył w zgodzie z naturą, a jego codzienność przepełniona była ciężką pracą. Mimo przeciwności losu, jakie go dotykały, był szczęśliwy. Zwłaszcza, kiedy poznał i pokochał Marie, która wkrótce stała się jego żoną. Jednak natura, ukazując swoją moc, zabrała mu wszystko, co kochał i co wprowadzało w jego życie spokój.

Robert Seethaler pokazał, że jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana. Można nie wymagać od losu wiele, a on i tak doświadczy człowieka w nieoczekiwany sposób. Historia Andreasa wzrusza i zachwyca prostotą oraz subtelnością opowiadania. Całe życie staje się dzięki temu poruszającą, piękną opowieścią o zwykłym człowieku, którego pragnienia i potrzeby są tak podobne do naszych.

 

Robert Seethaler, Całe życie, Otwarte, Kraków 2017. Tytuł oryginalny: Ein ganzes Leben. Tłumaczka: Ewa Kochanowska. ISBN: 978-83-751-5441-2. 184 strony.

Oceny czytelników:

0 / 5 0

Dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty dofinansowane z MKiDN (Idziemy po kulturę, Book Morning Library) oraz wiele innych, tworzonych na potrzeby instytucji kultury.

Napisz komentarz