GÓRA

Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2015 – głosowanie

Właśnie ruszyło głosowanie na Najlepszą Polską Książkę dla Dzieci 2015 przyznawaną w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci!

Kapituła Nagrody w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Justyna Sobolewska, Małgorzata Węgrzecka oraz rada programowa Festiwalu, czyli Łukasz Dębski, Agnieszka Karp-Szymańska i Szymon Kloska, nominowali 13. polskich książek dla dzieci w wieku 5-12 lat. Są to:

bananyBarbara Caillot-Dubus, Aleksandra Karkowska, Banany z cukru pudru (Wydawnictwo Oryginały)

Banany z cukru pudru jest książką międzypokoleniową dedykowaną dzieciom i ich dziadkom i pradziadkom, przedstawiającą dzieciństwo w latach 1930-1960. Pokazujemy tamten świat za pomocą pięknych fotografii opatrzonych tekstami – prawdziwe historie, zaskakujące anegdoty, pomysły zabaw. Tym projektem udało nam się „obudzić” wiele starszych osób, zaprosić do wspominania. Naszym projektem łączymy pokolenia, pokazując, że współczesne babcie i dziadkowie też byli dziećmi, że babcia łapała żaby a dziadek wchodził na drzewa.

Jest to projekt społeczny, kulturalny, historyczny, międzypokoleniowy, wyjątkowy.

Tę książkę napisały dzieci: Wiesia, Xawera, Biruta, Nikodem, Kazik i inni… Najstarsza, Kasia, ma STO lat!  

Dorosłe dziś „dzieci”, których opowieści złożyły się na tę książkę, wychowywały się tym samym kwartale ulic, kupowały słodycze w tym samym sklepiku, chodziły do tej samej szkoły i na tej samej górce lepiły bałwana. Miały dużo wolności. Opowiadają o chwytanych do słoika traszkach, dziewczyńskich pamiętnikach, rodzinnych świętach i o ówczesnych przysmakach… Każde z nich przytoczyło jeden…dwa epizody ze swojego dzieciństwa. 
Liczne, kapitalne zdjęcia zdradzają metrykę tych wspomnień.

Przytoczone anegdoty dają współczesnym dzieciom wyobrażenie o innym, odległym dorastaniu babć i dziadków, stanowią historię w małej, efektownej kapsułce. Historię dzielnicy, ale historię kraju po trosze, w mikroskali. Jednocześnie komizm tych opowieści, ich „egzotyka” i wdzięk – są ponad czasem, są esencją wspólnego wszystkim generacjom stanu bycia dzieckiem.

Dobrze zaprojektowana, mądra i ciekawa książka. Kładka przerzucona między generacjami. A jakby tego było mało – świetny przykład dbałości o pamięć, o ciągłość lokalnej tradycji, o tożsamość miejsca. 
Gorąco polecam!

Joanna Olech

big_abc.de_i0R7FIwona Chmielewska, abc.de (Wydawnictwo Warstwy)

Najnowsza książka Iwony Chmielewskiej, o tajemniczym i intrygującym tytule abc.de, to ukłon oddany kulturze niemieckiej, a zarazem opowieść o europejskiej historii i tożsamości. Ten myślący alfabet wzbogacony o kontekst języka francuskiego, angielskiego i polskiego tworzy wyjątkowy projekt artystyczny. To publikacja uniwersalna i otwarta w swojej narracji, adresowana do czytelników w każdym wieku.

Książka nieprzypadkowo wydana zostaje we Wrocławiu – mieście o wielokulturowej tradycji, którego niemiecka historia, przez dekady wypierana ze świadomości mieszkańców, jest przecież na stałe obecna w tkance miasta.

stoAgnieszka Horubała, Sto nóg stonogi Fruzi (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Wesoła i ciepła historia dla najmłodszych o zaradnej stonodze i innych mieszkańcach owadziego świata.

Fruzia ma kłopot: wybiera się w góry, a jej mocno znoszone obuwie zupełnie nie nadaje się do wspinaczki. Czas się na zakupy! Tylko gdzie znaleźć sklep, w którym można dostać aż pięćdziesiąt par takich samych butów w jednym rozmiarze?

Przyjazny maluchom, łatwy w odbiorze tekst dopełniają pogodne bajkowe ilustracje.

Wszystko to razem tworzy uroczą całość!

45-pukniec-w-glowe-slowa-i-pojecia-ktore-warto-znac-b-iext30307993Grzegorz Kasdepke, 45 puknięć w głowę. Słowa i pojęcia, które warto znać (Agora i Tamaryn)

Książka nie jest przeznaczona wyłącznie dla dzieci. Dorośli MUSZĄ ją z Wami przeczytać. Mama, tata, babcia, wujek, stryjenka, a może i kominiarz, który utknął w przewodzie wentylacyjnym – każda z tych osób powinna być zaproszona do zabawy.

Znajdziecie tu opowiadania fantastyczne i kryminalne, znajdziecie też wywiady, rymowanki, dowcipy, bajki, a nawet ogłoszenia. Niektóre fragmenty ubawią dzieci, inne dorosłych – a jeszcze inne rozśmieszą wszystkich, niezależnie od wieku.

W tej książce znajduje się kilkadziesiąt wytłumaczeń pojęć i wyrażeń dla dzieci kilkudziesięciu pojęć i wyrażeń. Aby nie powielać przy każdym z objaśnianych wyrazów tego samego schematu, co i raz sięgałem po inne gatunki literackie. Nie tylko literackie zresztą, są tu też przykłady tak zwanej prozy użytkowej (tym określeniem nazywamy ogłoszenia, ściągi, instrukcje obsługi itp.). Powstał groch z kapustą, ale – o dziwo – apetyczny.

liczypieskiEwa Kozyra-Pawlak, Liczypieski (Nasza Księgarnia)

W tym wpadającym w ucho wierszu dla najmłodszych kryje się urocza historyjka o dziesięciu bezdomnych pieskach. Pełna niespodzianek, pięknie zilustrowana książka przygotowuje malucha do nauki liczenia, ćwiczy jego spostrzegawczość i pogłębia wrażliwość. Świetnie nadaje się także do czytania przed snem. Wiele tu emocji, ciepła i humoru, który zachwyci również dorosłych. A wszystko dlatego że…

Pewnego dnia w parku, na słupku,
w pewnym miłym nadmorskim mieście
pojawiło się ogłoszenie
takiej oto niezwykłej treści:

Przygarnę psa…
lub nawet psy dwa,
lecz nie więcej,
bo mój dom więcej psów
nie pomieści.
Czekam dzisiaj o piątej
na Kociej. Numer dziesiąty.

ztataWojciech Mikołuszko, Z tatą w przyrodę (Oficyna Wydawnicza Multico)

Ida i Kacper oraz ich młodszy brat Jacuś wraz ze swym tatą ruszają na fantastyczne wyprawy przyrodnicze.
W plenerze poznają tajemnice zwierząt, roślin i przyrody nieożywionej.

Razem z autorem książki – dziennikarzem Wojciechem Mikołuszko – i jego dziećmi wybierz się w świat przyrody, by dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy:

● Które zwierzę zjada zimą swój dom?
● Dlaczego gęsi lecą w kluczu?
● Czy każda biedronka ma siedem kropek?
● Czy wszystkie pszczoły mieszkają w ulach?
● Co to jest Akcja Bałtycka?

Każdą wyprawę ilustrują zabawne rysunki Tomasza Samojlika.

podziemiaAleksandra i Daniel Mizielińscy, Pod Ziemią/Pod wodą (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Nowy, dwustronny album Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Po obrazkowej podróży po lądach, morzach i kulturach świata nadszedł czas na książkową wyprawę do wnętrza ziemi i w głębiny mórz i oceanów.

Pod ziemią, pod wodą to naładowana informacjami księga pełna ogromnych ilustracji i szczegółowych przekrojów. Poprowadzą was one w głąb naszej planety, pokazując, co kryje się pod powierzchnią lądów i wód. Będziecie schodzić coraz głębiej i głębiej – od cienkiej warstwy gleby tuż pod stopami do gorącego jądra Ziemi, od skąpanych w słońcu raf koralowych do pogrążonego w ciemności i chłodzie najgłębszego miejsca oceanów.

Znajdziecie tam zwierzęta żyjące pod ziemią i dziwne głębinowe stworzenia, najgłębiej sięgające korzenie i plątaniny podziemnych rur, sensacyjne wykopaliska i skamieniałe kości dinozaurów. Zajrzycie do podziemnych nor i norek, zapuścicie się w labirynty jaskiń i zjedziecie na dno najgłębszej kopalni świata. Wypróbujecie zabytkowe okręty podwodne, zanurkujecie w podmorskiej studni i odwiedzicie wrak Titanica. Odkryjecie tajemnice podziemnego i podwodnego świata.

Części Pod ziemią i Pod wodą zaczynają się po przeciwnych stronach książki, by spotkać się w środku, na rozkładówce poświęconej jądru Ziemi.

bumcykcykMroux (Maria Bulikowska), Jak bum cyk-cyk. Powiedzonka warszawie (Babaryba)

Warszawy nic nie zdziwi!

Czy wiesz kim jest panienka z marymonckiej mąki, a kim cwaniaczek z miodem w uszach?
A co to znaczy mieć fiksum dyrdum albo przepraszam za pardą?
I czy Czarny Roman to Rajzer Pompka?

JAK BUM-CYK-CYK! to mały leksykon najciekawszych warszawskich powiedzonek zebranych i zilustrowanych przez Mroux, autorkę Małej książki o gwarze warszawskiej. Pan Pierdziołka gdyby w stolicy żył, to by Jak bum-cyk-cykiem mówił!

Mroux (Maria Bulikowska) ilustruje książki i pisma nie tylko dla dzieci. Mieszka na Żoliborzu. Autorka Małej książki o gwarze warszawskiej oraz ilustratorka książek: Pupy, ogonki i kuperki i Gęby, dzioby i nochale.

Cuda wiankiMarianna Oklejak, Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych (Egmont Polska)

Wiosna i zakochana para. Oświadczyny, ślub, wesele. Rodzi się dziecko. Rośnie. Rodzice zostają dziadkami. Przychodzi zima. Życie zatacza krąg, a pory roku zmieniają się w znajomym rytmie. Piękna i malownicza książka Marianny Oklejak opowiada o polskim folklorze w sposób niebanalny, świeży i intrygujący. Dla młodszych i starszych!

Kiedy bierze się do ręki Cuda wianki Marianny Oklejak, można zachwycić się barwnością polskiego folkloru, bo jest to artystyczna, obrazkowa książka, która prowadzi czytelników przez niezwykły świat zwyczajów i tradycji naszego kraju. Choć stanowią one fundament tożsamości Polaków, choć nie mają w sobie nic z komercji, są wypierane przez zachodnie święta i obyczaje. Bawcie się więc wesoło w Halloween, ale nie zapominajcie też o ostatkach i o chodzeniu z kolędą, gwiazdą czy turoniem.

Magdalena Żerek

pszczolyPiotr Socha, Pszczoły (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Wszystko o pszczołach w wielkoformatowym albumie.

Daj się zaprosić do magicznego królestwa pszczół. Przyjrzyj się z bliska, jak są zbudowane, zajrzyj do ich domu, poznaj ich zwyczaje. Zobacz, jak tańczą, i dowiedz się, kiedy i po co to robią. Sprawdź, skąd wiadomo, że żyły już w czasach dinozaurów, i dlaczego znalazły się na płaszczu Napoleona. Popracuj z pszczelarzem, przejedź się ciężarówką wiozącą ule do sadu migdałowego, posmakuj różnych rodzajów miodu. Tylko uważaj: nie daj się użądlić!

Na książkę składa się ponad 30 rozkładówek w dużym formacie, z których każda to misternie skomponowana plansza. Kolorowe ilustracje są pełne szczegółów, a krótki przystępny tekst nie tylko objaśnia to, co się na nich znajduje, ale też zawiera wiele dodatkowych informacji i ciekawostek.

Piękna książka do czytania i oglądania!

okladka_majtki_maaIwona Wierzba, Wstydliwa historia majtek (Albus)

Książka wyróżniona w konkursie Książka Edytorsko Doskonała Edycja 2015

Drogi Czytelniku, być może tytuł książki Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych nie zachęcił Cię jeszcze do jej lektury. Niewykluczone, że historia majtek wydaje Ci się banalna i dobrze znana albo myślisz, że w tym wstydliwym temacie nie mogło zdarzyć się nic ciekawego. Jestem przekonana, że przeczytasz tę książkę jednym tchem. Intrygujący jest sam fakt, że człowiek, odkąd zaistniał jako homo sapiens, częściej na przestrzeni dziejów chodził bez majtek.

Dzieje bielizny są tak długie jak historia naszej cywilizacji. Od starożytności, przez średniowiecze, aż po czasy nowożytne nasze stroje ewoluowały wraz ze zmieniającymi się na przestrzeni epok potrzebami i światopoglądem. Czytając tę książkę i poznając ludzi oraz ich bieliznę, prześledzisz bieg pasjonującej, małej historii, niezwykle rozciągniętej w czasie, pełnej barwnych postaci i niespodziewanych zwrotów akcji, znacznie zabawniejszej od tej wielkiej, składającej się z ważnych wydarzeń, o których rozpisują się podręczniki.

Pomimo że książka ta przedstawia tylko krótką historię majtek, dowiesz się z niej kiedy, po co i dlaczego ludzie zaczęli je nosić. Jak długo chodzili bez nich, kiedy zaczęli ich powszechnie używać oraz z jakiego powodu były uznawane za symbol zgorszenia i rozpusty, jeśli jeszcze nikt wtedy nie słyszał o stringach.

Wierzbicka_W-Abecadlowie_mDorota Wierzbicka, W Abecadłowie, czyli bunt literek (Wydawnictwo Literackie)

Zastanawialiście się, co by się stało, gdyby któregoś dnia zniknęła na przykład literka B? Nie byłoby Bójek, nic by nas nie Bolało, ale też nie byłoby Biszkoptów ani Babć!
Gdyby zabrakło literki S, nie byłoby Słodyczy, Serdecznych Słów i Słońca! A bez literki K nie byłoby Książek – także tej, zwariowanej historii o znikających literkach i zamieszaniu, jakie to spowodowało na świecie!
Dorota Wierzbicka – na co dzień przywołująca litery do porządku w naszym wydawnictwie – w swojej debiutanckiej książeczce zaprosiła je do współpracy i ułożyła z nich cudowną historię o literkowej rewolucji, która pewnego razu ogarnęła miasteczko zamieszkane przez słowa:

Klamka zapadła. Każda z literek
sama opuszcza zielony skwerek.
Pierwsze się żegna ambitne A,
reszcie literek robiąc Pa, pa.

Alfabet opustoszał, a samodzielne literki w tym czasie wspaniale się bawiły. Małe czytelniczki i mali czytelnicy mogą doskonale bawić się razem z nimi – puścić wodze fantazji i podróżować po miejscach, w których rzeczy zyskują nowe znaczenie. Książka – z pięknymi ilustracjami Agnieszki Żelewskiej – łączy to, co najlepsze: rozśmieszając, przemyca odrobinę wiedzy o współczesnym świecie.

ŚwierszczykŚwierszczyk. Wielka Księga (Egmont Polska)

Od siedemdziesięciu lat bawi, uczy i przynosi dzieciom (i rodzicom) mnóstwo radości. Kto by pomyślał, że można być tak wiekowym, a tak bardzo na czasie? „Świerszczyk” to coś więcej niż tylko pismo dla dzieci. To tradycja, to cała plejada najlepszych polskich autorów i ilustratorów. Ale przede wszystkim to magazyn, który towarzyszy już kilku pokoleniom. Z okazji siedemdziesiątej rocznicy istnienia „Świerszczyka” powstała Wielka Księga wypełniona najpopularniejszymi tekstami i bohaterami: Kotkiem Mamrotkiem, Zającem Kicajem i oczywiście najbardziej rozpoznawalnym polskim świerszczem – Bajetanem Hopsem. Do czytania przez dzieci i całe rodziny. Bo jak mawia Bajetan – „czytanie dobrze działa na rozum i chroni od kataru”!

Świerszczyk dba o kształcenie literackie wielu już pokoleń czytelników. Pierwszy jego numer ukazał się w roku 1945. Obchodzimy więc siedemdziesiątą rocznicę jego powstania. Aby ją uczcić, pięknie wydano Świerszczyka. Wielką księgę. W jednym tomie zebrano teksty wielu polskich autorów i ilustracje znanych artystów publikujących w Świerszczyku.

Magdalena Żerek

Ale to głosy czytelników zadecydują, która z nich okaże się tą najlepszą!

Zasady są proste jak drut: Każdy może zagłosować tylko na jedną książkę. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem strony internetowej: fldd.pl/2016/glosowanie do 23 maja 2016 r.

Zatem: wszystko w waszych rękach! Świetna literatura ponoć obroni się sama, ale nikogo nie trzeba przekonywać, że głos oddany w konkursie będzie najlepszym wyrazem uznania dla ulubionej książki!

Pozycja, która zbierze najwięcej głosów zostanie nagrodzona jedyną w swoim rodzaju statuetką Najlepszej Książki dla Dzieci, a jej autorzy otrzymają nagrodę finansową wysokości 10 000 zł ufundowaną przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016. Laureata poznamy już 5 czerwca 2016 podczas uroczystej Gali we Wrocławiu.

Więcej informacji na temat nagrody: fldd.pl/2016/nagroda.

Nagroda dla Najlepszej Książki dla Dzieci 2015 przyznawana jest w ramach Festiwal Literatury dla Dzieci, który odbędzie się w: Gdańsku (10-14 maja 2016), Warszawie (18-22 maja 2016), Wrocławiu (31 maja-5 czerwca) i Krakowie (6-12 czerwca 2016). Organizatorami są Fundacja Burza Mózgów oraz Fundacja Czas Dzieci.

Więcej informacji na stronie: fldd.pl oraz na Facebooku.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz