GÓRA

Nagroda Nobla tylko dla najwytrwalszych!

jak_zdobycNiestety, statystycznie szanse na zdobycie Nagrody Nobla są małe. Tak twierdzi Katarzyna Radziwiłł, autorka książki – Jak zdobyć Nagrodę Nobla?. Żeby otrzymać takie wyróżnienie, trzeba być przede wszystkim wybitną osobistością, która wprowadza innowacyjne pomysły w fizyce, chemii, medycynie i fizjologii, literaturze oraz ekonomii. Nagroda Nobla przyznawana jest również osobom, które przyczyniają się do pojawiania się pokoju na świecie. Jeśli o niej marzysz, musisz wiedzieć, że konkurencja jest duża i zadanie trudne. Zabieramy się więc do pracy!

Katarzyna Radziwiłł opowiada o życiu Alfreda Nobla i jego rodziny oraz o pomyśle na stworzenie specjalnego funduszu, pozwalającego na wypłacanie nagród pieniężnych ludziom, którzy uczynili najwięcej dla dobra ludzkości*. Każdy z laureatów otrzymuje około miliona euro, dyplom i złoty medal z podobizną Alfreda Nobla. Istotnym profitem staje się sława, która często później przekłada się na kolejne pieniądze, pochodzące na przykład z zysków ze sprzedanych książek. Nagroda Nobla posiada też wartość niematerialną. Dla wielu naukowców jest ona ukoronowaniem pracy całego życia, pokazującym, że ich wysiłek jest doceniany.

Jak zdobyć Nagrodę Nobla? jest przede wszystkim zachętą do pracy nad sobą i do rozwijania własnych talentów. Biografie noblistów uzmysławiają, że trzeba wytrwale dążyć do celu i nie bać się realizować najbardziej nawet nowatorskich pomysłów, bo tylko o takich pamiętają kolejne pokolenia. Katarzyna Radziwiłł zachęca do przyglądania się życiorysom nagrodzonych osób. Dzięki temu też pokazuje wynalazki, odkrycia, dzieła i działania, które zmieniły świat.

Nie ma jednego sposobu na zdobycie Nagrody Nobla. Każdy musi znaleźć własny. Jak zdobyć Nagrodę Nobla? motywuje do pracy i do pokonywania wszelkich przeciwności losu. Jeśli jesteś gotowy na taki wysiłek, Nagroda Nobla może wkrótce będzie należała do Ciebie.

Katarzyna Radziwiłł, Jak zdobyć Nagrodę Nobla?, Muchomor, Warszawa 2015. Ilustracje: Daniel de Latour. ISBN: 978-83-89774-91-0. 105 stron.

*K. Radziwiłł, Jak zdobyć Nagrodę Nobla?, Muchomor, Warszawa 2015, s. 12.

Książkę wypożyczyłam w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki.

logo_mkr_300pxJak zdobyć Nagrodę Nobla? Katarzyny Radziwiłł została laureatką w konkursie na Mądrą Książkę Roku w kategorii – Najlepsza książka popularnonaukowa dla dzieci (edycja 2015).

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz