GÓRA

Na wszystko jest sposób!

Na wszystko jest sposób!Znam wielu fanów prozy Renaty Piątkowskiej. Ja i moja córka, kiedy tylko przeczytałyśmy „Wszystkie moje mamy” tej autorki, wstawiłyśmy tę książkę na półkę z lekturami obowiązkowymi i czytanymi wielokrotnie. Dodam, że na półce tej stoi też „Wieloryb” – bardzo mądra i wzruszająca powieść dziecięca. Dołączy do niej także „Na wszystko jest sposób”, ponieważ Piotrusiowe zmaganie się z życiem wprowadza nas w pozytywny nastrój.

Prozę Renaty Piątkowskiej cenię za umiejętność dozowania przez autorkę powagi, rozważań na temat istotnych problemów i dobrego humoru, który zawsze przynosi pocieszenie oraz radość z czytanej lektury. O wysokiej wartości „Na wszystko jest sposób” świadczy z pewnością również nagroda, jaką książka ta otrzymała w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Inne teksty tej autorki także otrzymywały prestiżowe nagrody. Są też rekomendowane przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Piatkowska fragment„Na wszystko jest sposób” jest opowieścią o codziennym życiu przedszkolaka, Piotrusia, jego kolegów, rodziny i osób znajdujących się w jego najbliższym otoczeniu. Bohater książki ma problemy podobne do tych, jakie napotykają na swej drodze życiowej wszystkie dzieci, dlatego tak łatwo jest się z nim utożsamić i uczynić go swoim książkowym przyjacielem. Co zaś bardzo istotne, Renata Piątkowska w lekkich i zabawnych tekstach przemyca wiele mądrości, które przydadzą się małym czytelnikom lub słuchaczom w ich obcowaniu z innymi ludźmi. Zaś wymyślane przez Piotrusia bajeczki, staną się dla dzieci inspiracją do tworzenia własnych opowieści.

Piatkowska fragment 2Jak wskazuje na to tytuł – „Na wszystko jest sposób” – ta książka Renaty Piątkowskiej wprowadza w dobry nastrój i pozwala uwierzyć, że można poradzić sobie z największymi nawet problemami. Uśmiech na twarzy czytelników wywołują również zabawne ilustracje, które zostały wykonane przez Artura Gulewicza. Wydawnictwo Literatura, jak zwykle to bywa, zadbało o piękne wydanie tego tekstu, co pozwala nam cieszyć się nie tylko mądrą i zabawną książką, ale też sprawiającą przyjemność pod względem wizualnym.

Renata Piątkowska przekonuje, że „Na wszystko jest sposób”! Jeśli nie wierzycie w możliwość uporania się z dręczącymi Was kłopotami, koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

Renata Piątkowska, Na wszystko jest sposób, Literatura, Łódź 2013. Ilustracje: Artur Gulewicz. ISBN: 978-83-7672-228-3. 104 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz