GÓRA
Liliana Legimi

Na niby

To wszystko na niby, to wszystko na niby. Wiemy to już na początku Lilany, powieści młodzieżowej Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby. Ale to zmyślenie, jest nam w stanie więcej opowiedzieć o człowieku, niż najszczersze wyznanie. Ta opowieść oczarowuje pięknem opisywanej przyrody. Wprowadza czytelnika do raju, który stopniowo zmienia się w horror.

Lilana to tajemnicza miejscowość w pobliżu Warszawy. Tam przeniosą się Natalia z rodziną. Oczarowani piękną, skąpaną w słońcu przyrodą, zdecydują, że tu przeprowadzą się z miasta. Zamieszkają w nowoczesnym, szklanym domu. Uwierzą, że ich życie się odmieni, mama będzie szczęśliwsza i będzie kochać bardziej, a ojciec uwolni się od nałogu. Wkrótce jednak dziewczyna dostrzeże cień, z którym nie będzie potrafiła się uporać. Nie zapyta o niego rodziców, ufając, że to, co nie zostało nazwane, naprawdę nie istnieje. 

Małgorzata Strękowska-Zaremba napisała powieść dla nastolatków, w której trudno wskazać granicę między zmyśleniem, a rzeczywistym życiem bohaterów. Ta granica zaciera się dzięki pięknym opisom przyrody i legendzie o sercu Lilany oraz jego strażniczce. Najpierw czytelnik zostaje oczarowany sielanką życia na wsi. Rajska kraina wabi, ale też bardzo szybko zmienia się w horror, którego zakończenie chce się poznać. Ostatni rozdział zaskakuje i wzrusza najmocniej, bo prawda o tym, co dzieje się w psychice nastolatki, będącej w sytuacji kryzysowej – szokuje.

Lilana uwiodła mnie bujną przyrodą, uwielbianymi przeze mnie obrazami wsi, budzącą niepokój legendą o sercu Lilany i szczęśliwym życiem w szklanym domu. Ale Małgorzata Strękowska-Zaremba wszystkie te obrazy stworzyła po to, żeby pokazać, jak młody człowiek stara się radzić sobie w sytuacji kryzysowej, jak jest silny i odważny. To wszystko na niby, ale to zmyślenie mówi nam o bohaterach tak dużo, że ta prawda pozostaje w czytelniku na długo. 

Szczegółowe informacje

Autor:Małgorzata Strękowska-Zaremba
Tytuł:Lilana
Wydawnictwo:Nasza Księgarnia
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2019
ISBN:978-83-281-2959-7
Strony:192

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz