GÓRA
Floryda - Lauren Groff

Mroki Florydy

Floryda kojarzy mi się z przepychem, słońcem, wodą i Miami. Nie trzeba chyba nic więcej dodawać. Ale Lauren Groff zaskakuje. W swoich opowiadaniach ze zbioru Floryda zaprasza w podróż, której nie planowaliście. Znajdziecie się w miejscu mrocznym, przerażającym i czasem pełnym niebezpieczeństw. Zobaczycie tu mnóstwo węży, krokodyli i lęków zwykłego człowieka. Bohaterowie bywają samotni, udręczeni rodzinnym życiem, czasem znajdują się w sytuacjach ekstremalnych, a wszystko to w gęstym, lepkim upale Florydy.

Lauren Groff to przede wszystkim intrygująca kobieta. Na spotkaniach z polskimi czytelnikami elektryzowała i bawiła opowieściami. Ale dużo też mówiła o swojej samotności, depresji, lękach związanych z tym, w jakim miejscu znajduje się dziś świat, zwłaszcza pod względem ekologicznym. Nie zabrakło także opowieści o uznaniu, jakie spotkało ją ze strony prezydenta Stanów Zjednoczonych – Baracka Obamy. Polecał on jej powieść Fatum i furia. Autorka otrzymała też ręcznie napisany przez prezydenta list, który jest dla niej wartościową pamiątką.

Książki Lauren Groff są więc dziś popularne nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Floryda to jedne z najlepszych jej tekstów. Opowiadania bardzo dobrze charakteryzują współczesnych ludzi, zwłaszcza zaś kobiety. Z zewnątrz ich życia wydają się szczęśliwe. Mają dzieci, kochających mężów, nie brakuje im pieniędzy, nie ulegają stereotypom, spełniają się w wyznaczonych sobie rolach, dalekich od konserwatywnych wzorców rodziny. Nikt jednak nie wie, jak czują się samotne i jak bardzo przepełnione są najróżniejszymi lękami. Nie potrafią dostrzec uroków gorącej Florydy. Ciągle chcą gdzieś uciekać, coś zmienić. I kiedy uda im się wyjechać, mają nadzieję, że Znany domowy strach tutaj na pewno nie będzie jej szukać. 

Dla mnie Floryda jest też przestrogą. Znajdziecie w niej bohaterów, którym życie zmienia się w tak nieoczekiwany sposób, że zaczynamy się zastanawiać nad ulotnością własnej egzystencji. Nic nie jest nam dane na zawsze. Przyjaciele odchodzą, czas szybko mija, ludzie się zmieniają. W mgnieniu oka to, o czym marzyliśmy, powszednieje i przestaje być atrakcyjne. Pieniądze się kończą. Pozostają tylko potęgujące się lęki, wspomnienia, które nie chcą nas opuścić, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy.

Floryda to przejmujący zbiór opowieści o współczesnych ludziach, którzy czasem już nie wiedzą, kim są i kim chcieliby być. Ale Lauren Groff pięknie też opowiada o książkach, pisaniu, życiu kobiet, które na różne sposoby starają się poradzić sobie z domowym strachem. Niekiedy im się to udaje, a niekiedy, w obliczu niemocy twórczej, pomocna okazuje się butelka taniego burgunda.

Szczegółowe informacje

Autor:Lauren Groff
Tytuł:Floryda
Tytuł oryginalny:Florida
Wydawnictwo:Pauza
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2019
Tłumacz:Dobromiła Jankowska
ISBN:978-83-952038-8-6
Strony:272

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz