GÓRA

Możesz grzeszyć, ale nie daj się złapać!

tajemnice_windsorow„Tajemnice Windsorów” Marka Rybarczyka biorą do ręki z pewnością przede wszystkim ci czytelnicy, którzy liczą na poznanie zakulisowych, skrzętnie ukrywanych tajemnic królewskiego rodu. Sam autor przyznaje przecież, że nie napisał książki historycznej. Przekonuje o tym także jej tytuł, lekko sensacyjny i intrygujący. Dziś znamy przedstawicieli brytyjskiej rodziny królewskiej zwłaszcza z medialnych doniesień, pełnych spekulacji, plotek, skandalu. Elżbieta II i sztab współpracujących z nią ludzi starają się o to, by największe tajemnice nie były znane opinii publicznej. Nie wszystko można jednak zatuszować. Ponadto obecność Windsorów w mediach stała się ich powinnością i koniecznością. Nie można się zatem dziwić, że każdy z nas czeka na jak najbardziej sensacyjne doniesienia z królewskiego dworu.

W „Tajemnicach Windsorów” poszukiwałam pikantnych szczegółów z życia osób znanych mi z mediów. Nie bardzo wierzę w idealny obrazek nieskazitelnej miłości Williama i Kate, którzy z uśmiechami na twarzy pokazują światu swojego syna. Z ciekowością śledziłam jednak doniesienia o narodzinach royal baby. Życie Windsorów fascynuje i intryguje ludzi na całym świecie. Marek Rybarczyk zebrał w jednej książce bardzo pikantne czasem sekrety królewskiego rodu. Trafiły one do opinii publicznej, ponieważ nie udało się ich zatuszować. Wiele jest jeszcze do odkrycia. Elżbieta II postępuje bowiem wedle maksymy: „Aby żyć szczęśliwe, żyjmy w ukryciu”. Mam wątpliwości, czy sama królowa jest szczęśliwa. Po przeczytaniu „Tajemnic Windsorów”, mogę z przekonaniem stwierdzić, że życie wszystkich przedstawicieli królewskiego rodu było i jest bardzo ciężkie. Możemy ich podziwiać, ale z pewnością niewielu z nas chciałoby być którymś z nich.

Marek Rybarczyk jest dziennikarzem, znawcą kultury oraz historii Wielkiej Brytanii. Z dziennikarską wprawą opowiedział nam o bardzo palących czasem problemach Windsorów. Nie zabrakło jednak w książce i faktów historycznych oraz trzeźwej oceny panowania monarchii. Trzeba do tego przyznać, że „Tajemnice Windsorów” bardzo dobrze się czyta. Dzięki temu polski odbiorca może wziąć do ręki książkę z zebranymi w niej i ciekawie przedstawionymi informacjami, które obalają mit nieskazitelnej rodziny królewskiej. Autor odpowiada też na wątpliwości, które ma wielu z nas. Zastanawiamy się bowiem, jak to jest możliwe, że mimo tak wielu skandali, w Wielkiej Brytanii nadal Windsorowie cieszą się dużą popularnością. Błędne byłoby stwierdzenie, że wszyscy Anglicy opowiadają się za utrzymaniem monarchii i ją podziwiają. Ma ona też wielu przeciwników. Faktem jest jednak, że niemal wszystkie oczy skierowane są w stronę dworu i każde większe wydarzenie z nim związane jest dla Anglików bardzo ważne. Wystarczy wspomnieć, co działo się, kiedy przyszedł na świat syn Williama i Kate.

„Tajemnice Windsorów” wprowadzają czytelnika za kulisy życia brytyjskiego dworu królewskiego. Jeszcze wiele zasłon nie zostało odkrytych, ale Marek Rybarczyk wiedział, jak interesująco przedstawić pikantne sekrety, których nie udało się ukryć przed opinią publiczną.

Marek Rybarczyk, Tajemnice Windsorów, Marginesy, Warszawa 2013. ISBN: 978-83-63656-52-2. 320 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz