GÓRA
Montessori dla każdego

Montessori uczy samodzielności

Myśl pedagogiczna Marii Montessori cieszy się dziś dużym zainteresowaniem. Podobnie jak przedszkola, które działają zgodnie z założeniami badaczki. Rodzice chętnie posyłają do nich swoje dzieci, a przekonuje ich do tego z pewnością duże nastawienie na samodzielność najmłodszych oraz ich wolność. Metoda Montessori jest bardzo bogata i warto zapoznać się z nią w całości. Pomocna w jej poznawaniu będzie z pewnością książka Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat Małgorzaty Ceremugi.

Książka podzielona została na działy – Życie codzienne, Zmysły, kształty i kolory, Język, Matematyka i Kosmos. Mają one stanowić zachętę do poznawania pedagogiki Marii Montessori. W każdym z tych działów znajdziecie plansze z ćwiczeniami dla dzieci i z potrzebnymi dorosłym wskazówkami ich wykorzystania. Rodzice i nauczyciele mogą traktować Montessori dla każdego, jako przydatne narzędzie do uczenia najmłodszych samodzielności, zmysłowego poznawania świata i motywowania ich do różnego rodzaju działań twórczych.

 

Maria Montessori

Sama Maria Montessori była osobą, która wbrew wszelkim przeciwnościom, postanowiła dostać się do męskiego świata Rzymskiej Kliniki Medycznej i z sukcesem zakończyć swoje studia, pokonując kolejne szczeble kariery naukowej. Opracowaną przez siebie metodę stosowała w pracy z niepełnosprawnymi. Sukcesy wychowawcze Marii Montessori sprawiły, że jej działania zostały poszerzone i zaczęto jej założenia stosować także w pracy z pozostałymi dziećmi. Badaczka bacznie przyglądała się swoim wychowankom i starała się, aby każdy zyskał potrzebne wsparcie, a zadania stawiane przed podopiecznymi były odpowiednie do ich potrzeb rozwojowych.

Montessori dla każdego

O sukcesie założeń Marii Montessori stanowią przede wszystkim pochylanie się nad każdym dzieckiem, odpowiadanie na indywidualne potrzeby, rozwijanie kreatywności i samodzielności wychowanków. Małgorzata Ceremuga w Montessori dla każdego zachęca do poznawania pedagogiki Montessori, tworząc karty pracy, które wykorzystać można w domu, przedszkolu i szkole. Książka zawiera kilka podstawowych informacji na temat metody i zadania, które stanowią jedynie wprowadzenie do niej.

Dzięki ćwiczeniom zebranym w Montessori dla każdego Małgorzata Ceremuga zachęca do poznawania świata wszystkimi zmysłami, motywuje do samodzielności i kreatywności. Wszystko to stanowi impuls do poznawania myśli pedagogicznej Marii Montessori oraz atrakcyjny materiał do pracy z dziećmi.

Szczegółowe informacje

Autor:Małgorzata Ceremuga
Tytuł:Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat
Wydawnictwo:Znak emotikon
Miejsce:Kraków
Rok wydania:2018
ISBN:978-83-240-5071-0
Strony:224

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz