GÓRA

Moje życie na wsi

Ta książka jest niezwykła. Bo w opowiadaniu o wsi, w życiu na wsi dużo jest niezwykłości. Weronika Gogola w Po trochu z ułamków wspomnień układa piękną opowieść o swoim dzieciństwie, o rodzinie i śmierci.

Chociaż wieś, którą znamy z naszego dzieciństwa, przemija, nadal zachowuje niezwykłość, której nie znajdzie się w przestrzeni miejskiej. Kiedy czytałam książkę Weroniki Gogoli, w mojej wyobraźni pojawiały się obrazy dobrze mi znane, ale opisane tak, jak ja bym tego nie potrafiła zrobić. Po trochu przypomina o wartości rodziny, o magii wiejskiego folkloru oraz więzi człowieka i natury. To jest książka o pamięci, która motywuje do zastanowienia się nad własnym pochodzeniem. Przypomina ludzi, którzy byli dla nas ważni, a których już nie ma. Nie bez przyczyny rozpoczyna się od pieśni żałobnej Żegnam cię, mój świecie wesoły.

Opowieść Weroniki Gogoli została ułożona w dwanaście rozdziałów, a każdy rozdział jest jedną godziną. Ostatnia jest hołdem, przestrzenią ciszy, które poświęcone są najważniejszemu z bohaterów książki – Ojcu. Bo w Po trochu pięknie opowiada się zwłaszcza o rodzinie, gdzie słowa Ojciec i Matka są zawsze pisane wielką literą. Jest tu magia i dużo szacunku dla wiejskiego folkloru, tradycji i ludzkiej codzienności. Dawno nie czytałam książki, w której z taką dumą pisarka opowiada o swoim pochodzeniu.

Piękno, z jakim Weronika Gogola opowiada o swojej tożsamości, dostrzeżone zostało przez krytyków. Stąd nominacje do prestiżowych nagród, jak Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS czy nagroda, jaką otrzymała pisarka w tegorocznej edycji Conrad Festival. Nie można zapominać też o nominacjach do Nike i Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. To jest świetny debiut. Po przeczytaniu tej książki, wsiadłam do samochodu i pojechałam odwiedzić Rodziców oraz moją wieś.

Szczegółowe informacje

Autor:Weronika Gogola
Tytuł:Po trochu
Wydawnictwo:Książkowe Klimaty
Miejsce:Wrocław
Rok wydania:2017
ISBN:978-83-65595-52-2
Strony:180

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz