GÓRA

Moja niedziela!

Stanęłam na krześle w kuchni i zrobiłam zdjęcie naszego stołu. Tak wygląda zwłaszcza w niedzielę, kiedy w końcu mam czas na czytanie. Zmieniają się tylko książki i czasopisma literackie. Książki. Magazyn do czytania przeleżał dwa tygodnie na półce. Dziś, kiedy go czytam, uświadomiłam sobie, że nigdy nie będę jak Michiko Kakutani, najsłynniejsza krytyczka literacka na świecie, która właśnie zrezygnowała z posady głównego krytyka literackiego New York Timesa. Bardzo polecam Wam artykuł Katarzyny Wężyk 38 lat masakr i kanonizacji.

Michiko Kakutani nie wyszła za mąż i nie ma dzieci. Nie chodzi na spotkania literackie i nie uczestniczy w panelach dyskusyjnych. Nie udziela też wywiadów. Wniosek? Żeby zostać dobrym krytykiem literackim, trzeba mieć czas na czytanie. Zwłaszcza, że dziś wydaje się tak dużo książek. Nie można też pracować w bibliotece, ale to już moje doświadczenie. W bibliotekach, w których organizuje się dużo wydarzeń – nie zawsze literackich – trudno o znalezienie chwili na sięgniecie po książkę. Kiedyś Wam o tym opowiem.

Mam nadzieję, że znajdziecie czas na czytanie. Przed świętami jest jeszcze trudniej, ale nie poddajemy się, zwłaszcza, że wydawcy mają dla nas mnóstwo pięknych nowości.

Zaczytanego tygodnia Wam życzę!

Oceny czytelników:

0 / 5 0

Dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty dofinansowane z MKiDN (Idziemy po kulturę, Book Morning Library) oraz wiele innych, tworzonych na potrzeby instytucji kultury.

Napisz komentarz