GÓRA

Moja niedziela!

Stanęłam na krześle w kuchni i zrobiłam zdjęcie naszego stołu. Tak wygląda zwłaszcza w niedzielę, kiedy w końcu mam czas na czytanie. Zmieniają się tylko książki i czasopisma literackie. Książki. Magazyn do czytania przeleżał dwa tygodnie na półce. Dziś, kiedy go czytam, uświadomiłam sobie, że nigdy nie będę jak Michiko Kakutani, najsłynniejsza krytyczka literacka na świecie, która właśnie zrezygnowała z posady głównego krytyka literackiego New York Timesa. Bardzo polecam Wam artykuł Katarzyny Wężyk 38 lat masakr i kanonizacji.

Michiko Kakutani nie wyszła za mąż i nie ma dzieci. Nie chodzi na spotkania literackie i nie uczestniczy w panelach dyskusyjnych. Nie udziela też wywiadów. Wniosek? Żeby zostać dobrym krytykiem literackim, trzeba mieć czas na czytanie. Zwłaszcza, że dziś wydaje się tak dużo książek. Nie można też pracować w bibliotece, ale to już moje doświadczenie. W bibliotekach, w których organizuje się dużo wydarzeń – nie zawsze literackich – trudno o znalezienie chwili na sięgniecie po książkę. Kiedyś Wam o tym opowiem.

Mam nadzieję, że znajdziecie czas na czytanie. Przed świętami jest jeszcze trudniej, ale nie poddajemy się, zwłaszcza, że wydawcy mają dla nas mnóstwo pięknych nowości.

Zaczytanego tygodnia Wam życzę!

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz