GÓRA
Jak ziarnka piasku

Młodzieżowa Książka Roku 2018

Liczyłam na to, że Jak ziarnka piasku Joanny Jagiełło zostanie Książką Roku 2018 w konkursie PS IBBY. Tak też się stało. Otrzymała ona nagrodę w kategorii literackiej za książkę dla młodzieży. To jest bardzo ważna powieść. Prowokuje do rozmów z nastolatkami i uświadamia, jak ważne są takie rozmowy. Jak ziarnka piasku wzruszą, przerażą i być może pomogą młodym ludziom w rozwiązaniu problemów.

Kiedy zaczęłam czytać Jak ziarnka piasku, nie byłam przekonana, że to jest książka dla mnie. Najeżam się, kiedy pojawia się motyw samobójstwa nastolatki, jako rozwiązanie dręczących ją problemów. Ale przed sięgnięciem po tę książkę, nie czytałam jej recenzji i wtedy też nie wiedziałam, że jest ona oparta na prawdziwej historii. Ważnej i będącej przestrogą dla każdego nastolatka. Zło nie przytrafia się tylko innym. Może dosięgnąć też Ciebie.

 

Przyjaźń, żałoba i niebezpieczeństwo

Jak ziarnka piasku jest powieścią, w której dokonuje się skrupulatnej analizy psychologicznej nastolatki zdruzgotanej po samobójczej śmierci przyjaciółki. Anna nie umie poradzić sobie ze stratą. Nina pozostawiła wiele pytań bez odpowiedzi. Jej odejście sprawiło ból jej bliskim i znajomym. Wszystkie niedopowiedzenia i tajemnice, które próbuje rozwikłać Anna, mieszają się ze złością, co utrudnia poszukiwanie własnego miejsca w świecie. Nie jest to też łatwe, kiedy nie ma ojca i nie można liczyć na rozmowę oraz zrozumienie matki. Osamotniona dziewczyna poszukuje akceptacji poza domem rodzinnym i dotychczasowym gronem znajomych. Zmienia szkołę i zaczyna należeć do niebezpiecznego świata, do którego kiedyś należała Nina.

 

Zło istnieje naprawdę

Joanna Jagiełło napisała powieść inspirowaną historią, która wydarzyła się w Trójmieście. Została ona opowiedziana przez Bożenę Aksamit oraz Piotra Głuchowskiego w Dużym Formacie, następnie zaś w książce Zatoka świń. To jest opowieść o dziewczynach, które uwikłały się w niebezpieczny związek, prowadzący do tego, że stały się ofiarami przemocy seksualnej. To co je spotkało, jest przestrogą dla nastolatków, ale też zachętą dla rodziców, by baczniej przyglądali się problemom dorastających dzieci.

Jak ziarnka piasku wzrusza, szokuje, ale też otwiera oczy na oznaki trudności, które pojawiają się w życiu nastolatków. Dlatego powieść Joanny Jagiełło powinni przeczytać także dorośli. I co najistotniejsze – musimy rozmawiać. Czasem szczera rozmowa może uchronić przed śmiercią!

Szczegółowe informacje

Autor:Joanna Jagiełło
Tytuł:Jak ziarnka piasku
Wydawnictwo:Nasza Księgarnia
MiejsceWarszawa
Rok wydania:2018
ISBN:978-83-10-13344-1
Strony:320

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz