GÓRA

Młodość bez tematów tabu

Oddam ci słońceKiedy jest się nastolatkiem, nie jest łatwo panować nad swoimi emocjami. Jeśli do tego jest się wrażliwym, młodym artystą, staje się to jeszcze trudniejsze. Jude i Noah są bliźniętami, które nie potrafią bez siebie żyć i które czasem nienawidzą się tak bardzo, że myślą o swojej śmierci. Walczą o przychylność rodziców, przyjaciół, zazdroszczą sobie talentów. Świat wydaje im się zbyt skomplikowany. Wkrótce jednak wszystko zagmatwa się jeszcze bardziej.

Jandy Nelson napisała „Oddam ci słońce”, zamykając w powieści wiele z siebie samej. Jude, podobnie jak pisarka, jest bardzo przesądna. Znaczącą rolę w opowieści odegrała ukochana przez autorkę poezja. Nie mniejsze znaczenie ma w tekście sztuka, którą śmiało można nazwać ważną jego bohaterką. „Oddam ci słońce” jest drugą powieścią Jandy Nelson. Znalazła się ona na liście bestsellerów „New York Timesa”, zaś prawa do jej ekranizacji kupiła wytwórnia Warner Bros. Z niecierpliwością czekać będę na film, w którym jego twórcy mogą stworzyć niesamowity nastrój, umieszczając losy bohaterów na granicy rzeczywistego i nierzeczywistego, realnego życia i istnienia zamkniętego w obrazach Noaha.

„Oddam ci słońce” jest wzruszającą opowieścią o emocjach i tworzeniu się ludzkiej tożsamości. Noah jest utalentowanym nastolatkiem, który w realnym świecie traktowany jest jak dziwak. Nieustannie więc zamyka się we własnej wyobraźni, w przestrzeniach tworzonych w swoich obrazach. Światy te najpierw powstają w jego głowie, później zaś trudna do opanowania siła każe mu je przenieść na papier. Do pewnego momentu Noah istnieje na granicy świata rzeczywistego i nierzeczywistego. W tych częściach książki, w których on staje się narratorem, czasem trudno jest zgadnąć, co jest realne, a co stanowi tylko fantazję wrażliwego artysty. Jude też tworzy, ale nie ma takiego talentu, jaki posiada Noah. Dziewczyna jest twarda i uparta. Racjonalnie patrzy na życie, chce chronić swojego brata, ale ma też momenty załamania, bo jak każdy człowiek pragnie akceptacji, miłości, chce być kochana i dostrzegana przez najbliższych. Kiedy życie komplikuje się tak, iż młodzi bohaterowie nie mogą sobie z nim poradzić, popełniają błędy, które nie pozwolą normalnie funkcjonować. Zarówno Jude, jak i Noah staną się obcymi sobie ludźmi, sami udawać będą kogoś, kim nie chcą być. Wszystko zagmatwa się jeszcze bardziej, kiedy zaczną odkrywać tajemnice własnej rodziny.

Jandy Nelson napisała powieść, którą powinien przeczytać każdy nastolatek. Pokazuje w niej, jakie błędy popełniają młodzi ludzie, kiedy za wszelką cenę szukają akceptacji i uznania wśród swoich rówieśników. Odbiorcy książki poznają konsekwencje działań, które są szalone i zabawne, ale mogą zakończyć się tragicznie. Pisarka o problemach wkraczającego w dorosłe życie człowieka pisze szczerze i bez tematów tabu. Wiele jest więc w powieści o budzącej się seksualności, o pierwszych doświadczeniach erotycznych zarówno heteroseksualnych, jak i homoseksualnych. Losy bohaterów pokazują także, że w życiu walczyć warto zwłaszcza o to, by być sobą. Tylko wtedy można zdobyć najtrwalsze przyjaźnie i prawdziwą miłość. Bycie sobą to też poświęcenie się dla swojej pasji, rozwijanie talentów, niezależnie od opinii innych ludzi. Jude i Noah wszystko, co najważniejsze, zdobyli wtedy, kiedy na powrót docenili braterską miłość i poświęcili się temu, co kochają najbardziej.

Jude i Noah kochają i nienawidzą. Poszukują własnej tożsamości, pragną miłości i akceptacji. Doświadczają młodości wszystkimi zmysłami, by szybko wydorośleć, kiedy umiera ich matka. „Oddam ci słońce” otwiera oczy na świat młodych ludzi, którzy wkraczają w dorosłość. Targani skrajnymi czasem emocjami, popełniają błędy, których sami nie potrafią sobie wybaczyć. Jandy Nelson przekonuje jednak, że szczęście można osiągnąć tylko wtedy, kiedy jest się sobą i zawierza się własnemu sercu.

Oddam ci slonce

Jandy Nelson, Oddam ci słońce, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2015. Moondrive. Tłumaczenie: Dominika Cieśla-Szymańska. Tytuł oryginalny: I’ll Give You the Sun. ISBN: 978-83-7515-354-5. 400 stron.

Tania KsiążkaPowieść kup najtaniej w księgarni Tania Książka!

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz