GÓRA

Mitologia nordycka i Bajki filozoficzne w Radiu Bogoria!

We wtorkowej audycji Co Nowego w Bibliotece w Radiu Bogoria opowiadałam o znakomitych książkach – pięknie wydanej Mitologii nordyckiej Neila Gaimana oraz o Bajkach filozoficznych Michela Piquemala.

Jestem fanką wszelkich mitologii. Dotąd mitologię nordycką znałam z trudno dziś dostępnej, ale fascynującej książki Jerzego Rosa Heroje Północy. Neil Gaiman zapoznał się ze wszystkimi dostępnymi mu opracowaniami mitów germańskich i przedstawił je współczesnemu czytelnikowi w sfabularyzowanych opowieściach, które sięgają początków świata, burzliwych losów Thora, Odyna, Lokiego czy Frei. Kończą się zaś na Kresie Wszechrzeczy, Ragnarok i tego, co, po nim następuje: Tak właśnie wygląda koniec. Ale jest jeszcze to, co nadejdzie po nim. (…) Kobieta i Mężczyzna, Życie i Kwitnący Życiem, wyjdą z kryjówki wewnątrz jesionu, który łączy wszystkie światy. Będą żywić się rosą z zielonej ziemi i kochać się, a z ich miłości wyrośnie ludzkość.

(…)

Tekstami, które można opowiadać i które prócz intrygującej historii, przekazują pewną mądrość, prowadzą nas do prawd życiowych, są opowieści zebrane w kolejnych tomach Bajek filozoficznych wydawnictwa Muchomor. Jestem pod wrażeniem przeczytanych właśnie Opowieści mędrca Sofiosa Michela Piquemala.

Więcej w audycji Co Nowego w Bibliotece.

Na kolejną zapraszam we wtorek o godzinie 15.30 do Radia Bogoria.

 

 

 

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz