GÓRA

Mistrzowie Ilustracji. Wystawa

Zapraszałam już wielokrotnie do odwiedzania wystawy “Mistrzowie Ilustracji”. Obejrzeliśmy ją dzisiaj. Została ona zorganizowana przez Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie oraz Wydawnictwo Dwie Siostry. Wystawa jest dostępna dla odwiedzających do końca lipca w centrum edukacyjnym w Starej Kordegardzie. Można na niej oglądać dzieła najznakomitszych ilustratorów polskiej literatury dziecięcej – Bohdana Butenki, Anny Kołakowskiej, Danuty Konwickiej, Zbigniewa Lengrena, Marii Orłowskiej-Gabryś, Mirosława Pokory, Jana Marcina Szancera oraz Teresy Wilbik.

Ilustracje w książkach przeznaczonych dla dzieci uważam zawsze za bardzo ważne. Czytając takie teksty, wiele czasu poświęcamy na omawianie znajdujących się w nich obrazków. Dlatego też z wielką przyjemnością odwiedziliśmy wystawę „Mistrzowie Ilustracji”. Dzieci w atrakcyjny sposób poznają bohaterów książek czytanych przez ich rodziców. To nie wszystko, co zaproponowano zwiedzającym. Najmłodsi mogą poczuć się jak dorośli ilustratorzy, malując własne obrazki. Atrakcją jest również opisywanie marzeń na karteczkach i przywieszanie ich na Drzewku Szczęścia. Podejrzeliśmy kilka. Najbardziej osobistych nie wypadało pokazać. A po zwiedzaniu wystawy i Łazienek Królewskich, można odpocząć na leżaczku, na przykład czytając jedną z książek wydawnictwa Dwie Siostry, które dostępne są w Starej Kordegardzie. Polecam!

Organizatorzy o wystawie:

Pamiętacie Gucia i Cezara, Joachima Lisa i pana Poppera?
Ośrodek Edukacji MŁK i Wydawnictwo Dwie Siostry zapraszają na wystawę najznakomitszych ilustratorów polskiej literatury dziecięcej. Przez cały lipiec w centrum edukacyjnym w Starej Kordegardzie prezentować będziemy ilustracje, które wiele pokoleń pamięta z dzieciństwa.

Wystawa jest kontynuacją twórczej współpracy Ośrodka Edukacji MŁK i Wydawnictwa Dwie Siostry, rozpoczętej wydaniem nagrodzonego przewodnika edukacyjnego “Kto to widział?” Więcej informacji o przewodniku znajdą Państwo tutaj: http://www.lazienki-krolewskie.pl/edu,id,158,cat,14.html

Wystawa Mistrzowie Ilustracji prezentuje prace ośmiorga wybitnych ilustratorów, którzy współtworzyli świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie. Na wystawie będzie można zobaczyć unikalne dzieła: Bohdana Butenki, Anny Kołakowskiej, Danuty Konwickiej, Zbigniewa Lengrena, Maria Orłowskiej-Gabryś, Mirosława Pokory, Jana Marcina Szancera i Teresy Wilbik.
Ilustracje tych artystów tworzą integralną całość z historiami, które obecnie ciekawią najmłodszych i wzruszają nieco starszych, przypominając im beztroskie dzieciństwo.
Każdy z Mistrzów Ilustracji wypracował własny, oryginalny styl graficzny rozpoznawalny na pierwszy rzut oka. Bo któż z nas nie kojarzy dowcipnej lapidarności Butenki, esów-floresów Pokory czy zwierząt o cechach ludzkich Teresy Wilbik? Wystawa jest znakomitą okazją do zaobserwowania tej stylistycznej różnorodności. Twórczość każdego z Mistrzów ukazana jest na efektownych wielkoformatowych wydrukach, a reprodukcjom towarzyszą napisane z przymrużeniem oka i skrzące się od zaskakujących ciekawostek sylwetki ilustratorów. Który z bohaterów wystawy miał w szkole zaledwie słabą tróję z plastyki? Która z ilustratorek była zapaloną motocyklistką? Dla kogo rodzice zaplanowali karierę aptekarza? Kto potrafił nie tylko świetnie rysować, ale i wybornie przyrządzić własnoręcznie zebrane ślimaki? Tego wszystkiego i wielu innych nieznanych faktów dowiemy się na wystawie w Starej Kordegardzie.

Wystawa zapożyczyła swój tytuł od popularnej serii książek Mistrzowie Ilustracji, w której Wydawnictwo Dwie Siostry publikuje reedycje klasycznych tytułów literatury dziecięcej zilustrowanych przez najwybitniejszych przedstawicieli polskiej grafiki książkowej. W serii ukazało się już 17 tytułów, a wśród nich „Babcia na jabłoni” Miry Lobe (il. Mirosław Pokora), „Odwiedziła mnie żyrafa” Stanisława Wygodzkiego (il. Mirosław Pokora), „Gałka od łóżka” Mary Norton (il. Jan Marcin Szancer), „Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami” Clare Compton (il. Maria Orłowska-Gabryś), „Malutka czarownica” Otfrieda Preusslera (il. Danuta Konwicka), „Latający detektyw” Åke Holmberga (il. Anna Kołakowska), „Joachim Lis, detektyw dyplomowany” Ingemara Fjella (il. Teresa Wilbik), „Pan Popper i jego pingwiny” Richarda i Florence Atwater (il. Zbigniew Lengren) – i właśnie z tych książek pochodzą prace prezentowane na wystawie. Wszystkim książkom wydanym pod szyldem Mistrzowie Ilustracji atrakcyjności dodaje znakomita oprawa edytorska – mistrzowskie ilustracje są w nich odświeżone i znakomicie wyeksponowane, zyskując blask, którego przed laty nie mogła im dać uboga peerelowska poligrafia. Połączenie najwyższej jakości literackiej, graficznej i edytorskiej tworzy całość, której nie sposób się oprzeć – czego dowodem uznanie czytelników i liczne przyznane serii wyróżnienia i nagrody.

Kolekcja Mistrzowie Ilustracji jest cały czas rozbudowywana, a wszystkie książki z tej serii można zakupić w internetowym sklepie Wydawnictwa Dwie Siostry.

Tu możecie przeczytać o wystawie!

Wszystkim dzieciom polecamy zwiedzanie wystawy z przygotowanymi przez Ośrodek Edukacji przewodnikami Małego Ilustratora, które zamienią zwykłe zwiedzanie wystawy w rodzinną, detektywistyczną zabawę edukacyjną. Przewodniki Małego Ilustratora będzie można otrzymać bezpłatnie w Starej Kordegardzie.

Wystawie towarzyszyć będą dwa spotkania warsztatowe przygotowane przez Ośrodek Edukacji MŁK, na których poza spotkaniem z jednym z Mistrzów Ilustracji spróbujemy swoich sił jako ilustratorzy.
8.07 (niedziela) g. 15:00
22.07 (niedziela) g. 15:00

Zapisy: warsztaty@lazienki-krolewskie.pl
warsztaty poprowadzi: ZOFIA DZIUBIŃSKA – artysta grafik, malarka, edukatorka muzealna. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z Grafiki Warsztatowej), Accademia di Belle Arti (Malarstwo) i Universita per Stranieri di Perugia (kulturoznawstwo) we Włoszech. Na stałe pracuje w Ośrodku Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Współpracuje z Laboratorio d’Arte Grafica di Modena we Włoszech. Uczestniczka ponad 30 wystawach zbiorowych i 7 indywidualnych w kraju i za granicą. Laureatka licznych nagród i wyróżnień (w tym m.in. Stypendium Prezesa Rady Ministrów).

Na wystawie będzie można zakupić wszystkie książki z kolekcji Mistrzowie Ilustracji Wydawnictwa Dwie Siostry.

Wydawnictwo Dwie Siostry

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Komentarze (1)

  • luki22

    Bardzo fajna wystawa, polecam 🙂

    Odpowiedz

Napisz komentarz